Zamknij X

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży auta?

2020-08-07 14:17:51, Artykuł partnera

Ludzie kupują i sprzedają auta i nie ma w tym niczego dziwnego. Tego typu transakcje są zawierane w Polsce codziennie i to w bardzo dużej ilości. Niewiele osób wie jednak, że umowa kupna-sprzedaży powinna być skonstruowana w konkretny sposób, by być w 100% legalną i respektowaną przez polskie prawo. W dzisiejszym tekście opowiemy Ci o tym, jaka powinna być prawidłowa umowa kupna-sprzedaży pojazdu.

Skąd czerpać wiedzę?

Problemem wielu osób jest korzystanie z podejrzanych i niesprawdzonych źródeł wiedzy. To jest właśnie jedna z największych wad Internetu – każdy może pisać, co mu się żywnie podoba i publikować to dla innych użytkowników. Niezweryfikowana wiedza jest potem powielana i wcielana w życie, co może skutkować np. nieważnością sporządzonych dokumentów. Z tego powodu zachęcamy Cię do wybierana znanych źródeł oraz takich, które zrzeszają fachowców z danej dziedziny. W tym celu sprawdź portal: https://ubezpieczamy-auto.pl/

Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać kilka elementów. Chodzi przede wszystkim o:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • dane osobowe obu stron transakcji (imię, nazwisko, adres zamieszkana, PESEL, numer i seria dowodu osobistego),
  • opis pojazdu (marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, kolor),
  • cenę pojazdu,
  • datę przekazania pojazdu nabywcy,
  • określenie kto jest płatnikiem, a kto przyjmuje należność,
  • oświadczenie nabywcy o tym, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma do niego zastrzeżeń.

Pamiętaj, że bez tych elementów Twoja umowa kupna-sprzedaży nie będzie miała wartości prawnej i może zostać odrzucona przez urzędników. Dopilnuj więc, by dokument został sporządzony zgodnie z powyższymi wskazówkami. Sprawdź też przed zakupem stan auta, by na drodze nie zaskoczył Cię np. rozbiegany silnik. Wcześniejsze kontrole mogły zapobiec temu zdarzeniu i chaosowi, jakie wywołało.

Skąd wziąć umowę kupna- sprzedaży?

Oczywiście możesz samodzielnie sporządzić egzemplarz na potrzebę sprzedaży auta, ale jest w tym pewne ryzyko. Zawsze istnieje ryzyko popełnienia błędu (nawet nieświadomego), sprawiającego, że umowa nie będzie ważna. O wiele lepszym sposobem jest skorzystanie z Internetu. Przy tym rozwiązaniu bardzo istotne jest wybranie rzetelnego źródła. W sieci znajdziesz tysiące wypowiedzi ludzi, którzy nie mają pojęcia o omawianym przez nich temacie. Jeśli więc nie chcesz ryzykować i szukać w nieskończoność idealnego dokumentu, sprawdź wzór umowy kupna-sprzedaży na stronie: https://autoumowa.pl/download/.

Podsumowanie

Jak widzisz, sporządzenie prawidłowej umowy kupna-sprzedaży nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Dokument musi spełniać kilka warunków formalnych, w innym wypadku nie zostanie przyjęty przez urzędników, a cała transakcja zostanie uznana za nieważną z perspektywy prawa. Zadbaj więc o to, by Twoja umowa zawierała opisane tu elementy. Zawsze możesz też skorzystać z gotowego wzoru. Wybór należy do Ciebie.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz