Odbudują spichlerz w Kłóbce

2020-07-28 10:37:55, Maciej Kowalczyk

Parku Etnograficznego w Kłóbce, któremu przywrócony zostanie pierwotny wygląd. W ramach inwestycji odtworzona zostanie zabytkowa forma budynku, a w jego wnętrzach powstanie muzeum oraz miejsce na warsztaty edukacyjne. Obiektem administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także odbudowany dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak i osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.

Położone w pobliżu skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Dzięki naszym inwestycjom udało się przywrócić Parkowi Etnograficznemu w Kłóbce jego dawny blask. Obecnie to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza. Zapraszam wszystkich mieszkańców do odwiedzenia tego unikatowego miejsca – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Spichlerz pochodzi z połowy XIX wieku i jest położony w samym centrum Kłóbki. Był najbardziej okazałym elementem zabudowań dawnego folwarku. Projekt obejmuje odtworzenie zabytkowej formy spichlerza z wysokim dachem naczółkowym oraz adaptację wnętrz do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych. Na parterze budynku o powierzchni 250 metrów kwadratowych powstanie wystawa stała, prezentująca życie gospodarcze i społeczne dawnej wsi. Poddasze przystosowane zostanie do prowadzenia zajęć i warsztatów muzealnych.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki wtórnego piętra budynku. Następnie odtworzony zostanie pierwotny kształt i wygląd obiektu. W przyszłym roku zaplanowano roboty adaptacyjne i wykończeniowe. Zakończenie inwestycji wiosną 2022 roku.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,5 miliona złotych. Blisko 3 miliony złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a ponad pół miliona złotych to środki pochodzące z budżetu województwa.

Odbudowa spichlerza dworskiego to nie jedyna inwestycja realizowana na terenie Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

W tym roku minęło pięć lat od udostępnienia zwiedzającym odbudowanego dworu Orpiszewskich. Zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego. Więcej w naszym materiale. Zrekonstruowano starszą parterową część domu i zrewaloryzowano skrzydło pałacowe, odzwierciedlono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Wnętrza odnowiono według wskazań Antoniny Orpiszewskiej – ostatniej przed wojną właścicielki dworu. Przeprowadzono także renowację parku dworskiego: odtworzono układ funkcjonalny i komunikacyjny parku, zadbano o stare drzewa, zrekonstruowano dawny system hydrologiczny oraz kompozycje nowych stref zieleni. Dwór odbudowany został dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na latach 2008-2013 oraz ze środków budżetu województwa. Koszt odrestaurowania to ponad 6 milionów złotych. Rok później zespół dworsko-pałacowy został doceniony w corocznym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”.

Na liczącym ponad 13 hektarów terenie parku etnograficznego znajduje się także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski). Zabytek odtworzono w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Posiada dwa ołtarze z Brzeźna i ambonę z kościoła w Ostrowitem, a także liczne zabytkowe przedmioty sakralne. Przedsięwzięcie możliwe było dzięki środkom z budżetu województwa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej o otwarciu kościółka tutaj.

Kłóbka pochwalić się może także dziewiętnastowiecznym, odnowionym wiatrakiem typu „koźlak”, chałupami, stodołami, karczmą, zakładami rzemieślniczymi, remizą oraz szkołą.

(Inf. prasowa Urząd Marszałkowski)

(foto: Mikołaj Kuras)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz