Centrum Badawczo Rozwojowe na finiszu

2020-07-09 10:05:14, Maciej Kowalczyk

To jedna z wielu inwestycji PKN ORLEN realizowanych ostatnim czasie. Powstające w Płocku Centrum Badawczo Rozwojowe koncernu pozwoli na optymalizację technologii i produktów a także stworzenie całkowicie nowych rozwiązań produkcyjnych.

Pierwsze skojarzenie, które nasuwa się, gdy słyszymy o Centrum Badawczo Rozwojowym to, rzecz jasna, laboratorium. Byłoby to jednak uproszczenie. Jeśli już nazwiemy CBR laboratorium, to niemal pełnoskalowym. Sercem budynku będzie bowiem Hala Odwzorowań i Pilotaży. Na prawie 2 tys. m2 powierzchni znajdzie się szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. To właśnie w tym miejscu odwzorowywane będą instalacje produkcyjne oraz panujące nich warunki. W efekcie naukowcy będą mogli zoptymalizować procesy produkcyjne, a badania pozwolą także na ograniczenie kosztów związanych z zakupem technologii od zewnętrznych dostawców.

W momencie otwarcia kompleks będzie wyposażony w 5 konstrukcyjnie i technologicznie zaawansowanych pracowni badawczych oraz w 3 instalacje pilotowe – informuje koncern. Nad procesami badawczo rozwojowymi czuwać będzie 40 pracowników, w tym naukowców i ekspertów.

W poniedziałek powstający obiekt mieli okazję zobaczyć dziennikarze. W spotkaniu wziął udział Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Ta inwestycja pokazuje, jak PKN ORLEN poważnie podchodzi do swojego rozwoju. Do tego aby stawać się firmą coraz bardziej nowoczesną, coraz bardziej innowacyjną, oferującą swoim klientom coraz lepsze produkty – mówił wicepremier.

Powstanie CBR przełoży się bezpośrednio na zysk operacyjny wypracowywany przez ORLEN, dzięki ograniczeniu kosztów zakupu technologii, to jednak nastąpi w dłuższej perspektywie czasowej. Ważny jest jeszcze jeden aspekt. CBR będzie bazą rozwoju projektów dla młodych naukowców z uczelni technicznych.

Wierzę w to, że tu będzie tętniło życie politechnik. Tu młodzi studenci i doktoranci będą pracować nad nowoczesnymi technologiami. Miałem przyjemność odwiedzić kilka krajów i firm, nawet zdecydowanie większych. Tam widzę dziś pracujących młodych, wspaniałych doktorantów. Dlaczego nie mają pracować w Polsce? Dlaczego w Polsce nie mamy prowadzić badań i rozwoju? To właśnie będzie to narzędzie do prowadzenia badań i rozwoju – mówił o CBR Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN.

Zmierzająca do końca inwestycja warta jest około 184 milionów złotych.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz