32 samochody i system łączności - PKN ORLEN wspiera walkę z szarą strefą

2020-07-07 15:20:06, Maciej Kowalczyk

32 nowoczesne samochody powędrowały wczoraj w Płocku do Krajowej Administracji Skarbowej. Zakup sfinansował PKN ORLEN. To kolejna taka inicjatywa płockiego koncernu. W ubiegłym roku do KAS przekazano 15 samochodów oraz 7 mobilnych laboratoriów pozwalających na szybkie badanie paliw wwożonych i transportowanych na terenie Polski.

Oprócz wartych 4,5 miliona złotych 32 samochodów Opel Vivaro, do służby skarbowej trafią też systemy łączności do 200 pojazdów. Wartość tej darowizny wyniesie ponad 11 mln zł.

W uroczystości przekazania pojazdów wziął udział wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, który niejednokrotnie podkreślał widoczny wzrost dochodów budżetu państwa spowodowany walką z szarą strefą, także, a może przede wszystkim, w sektorze paliwowym. Zaznaczał też zaangażowanie z jakim polski koncern wspiera działania KAS:

Wyniki osiągane przez KAS dowodzą, że w pełni realizuje ona postawione przed nią cele. Jednak nie byłyby one możliwe bez współpracy z PKN ORLEN. Koncern od kilku lat działa wspólnie z KAS, zapewniając jej skuteczne narzędzia do walki z szarą strefą w obrocie paliwami. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej dbać o interes budżetu państwa i przeciwdziałać wszelkim próbom okradania obywateli.

Likwidacja szarej strefy korzystnie wpływa także na wyniki koncernu. Widomym efektem jest wzrost sprzedaży na stacjach ORLEN. Od 2015 do 2019 roku sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 48%, zaś sprzedaż benzyny o 26%. To z kolei zaowocowało 26 procentowym wzrostem przychodów PKN ORLEN.

Wdrożony przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet paliwowy i podjęte przez rząd działania na rzecz walki z szarą strefą przynoszą wymierne efekty finansowe. Po czterech latach obowiązywania przepisów, które z całą siłą uderzyły w nieuczciwych przedsiębiorców, udało się uporządkować rynek paliwowy. Zyskał na tym PKN ORLEN, osiągając wyższe przychody, ale także budżet państwa, do którego dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego trafia więcej podatków z legalnej działalności firm paliwowych – podkreślał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wzrost dochodów dla spółki oznacza też wzrost dochodów dla budżetu państwa. Jak czytamy w komunikacie koncernu: Tylko za pierwszy kwartał tego roku koncern wpłacił do budżetu państwa ponad 8,5 mld zł. Za drugi kwartał 2020 roku było to ponad 7 mld zł. Natomiast w 2019 roku z tytułu różnych podatków było to ponad 38 mld zł. Tymczasem w 2015 roku, gdy pakiet paliwowy jeszcze nie obowiązywał, ta kwota wynosiła około 25 mld zł i była o prawie 13 mld zł niższa. Przez ostatnie 4,5 roku PKN ORLEN odprowadził do budżetu państwa łącznie ponad 148,5 mld zł. Dla porównania, w ciągu 8 lat, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, która nie podjęła walki z szarą strefą, budżet zasiliło nieco ponad 162 mld zł.

 

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz