
23 czerwca 2020r. w Zespole Szkół nr 11 zakończył się projekt pt. „Stereometria w praktyce. Obudź w sobie wyobraźnię przestrzenną”,sfinansowany z grantu Fundacji Anwil dla Włocławka.
Uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej pod opieką p. Emilii Krajewskiej, od stycznia bieżącego roku zmagali sięz zadaniami mającymi na celu kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Zrealizowano wszystkie zaplanowane działania.
- Uczniowie doskonale bawili się budując z klocków REKO- ostrosłupy, graniastosłupy, pojazdy i budynki. Jednocześnie omówili wraz z nauczycielem własności brył, z których powstały budowle.
- Uczestnicy projektu złożyli model metra sześciennego, dzięki temu zobaczyli na własne oczy, czy metr sześcienny to dużo, czy mało. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.
- Przeprowadzono wizualizację powstawania brył obrotowych z wykorzystaniem zakupionego urządzenia.
- Młodzież brała udział w praktycznych zajęciach z siatkami brył przestrzennych, ćwicząc jednocześnie rozumienie pojęcia pola powierzchni całkowitej.
- Wskazywano zastosowanie i występowanie brył przestrzennych w życiu codziennym.
-Uczniowie nauczyli sięobsługiprogramu GeoGebra w stopniu pozwalającym wykonać aplety bryłprzestrzennych, które są dostępne na stronie internetowej https://www.geogebra.org/m/kcmap5ss.
- Wykonano obliczenia objętości brył przestrzennych w odniesieniu do rzeczywistości. Nawiązano do znanych piramid w Gizie i porównano ich objętość ze zbudowanym modelem metra sześciennego.
- W czasie ferii zimowych uczestnicy projektu z p. Emilią Krajewską wybralisię na wycieczkę po Włocławku w poszukiwaniu brył przestrzennych. Okazało się, że już po wyjściu z budynku szkoły można było dostrzec pierwsze graniastosłupy, walce i inne wielościany. Im dłużej trwała wyprawa, tym zasób napotkanych brył stawał się coraz większy.
Realizacja projektu przyczyniła się do krytycznego i twórczego postrzegania rzeczywistości. Uczniowie nabyli umiejętności konstruowania wielościanów, omawiania własności i rozumienia pojęcia objętości i pola powierzchni całkowitej. Kształtowali postawę badacza i odkrywcy oraz działania w grupie. Wykorzystując tablety nabyli umiejętność posługiwania się programem GeoGebra z widokiem grafiki 3D.
Młodzież naszej szkoły biorąca udział w projekcie wykazała się twórczym myśleniem, kreatywnością i zaangażowaniem.
Zespole Szkół nr 11 dziękuje Fundacji Anwil dla Włocławka za wsparcie w realizacji projektu „Stereometria w praktyce. Obudź w sobie wyobraźnię przestrzenną”. Grant przyznany przez Fundację pozwolił wzbogacić zasoby Zespołu Szkół nr 11 we Włocławku, o pomoce takie jak: tablety wraz z akcesoriami i stacją ładującą, siatki brył przestrzennych, klocki REKO, przyrząd do prezentacji powstawania brył przestrzennych, model metra sześciennego, podręczniki „ABC GeoGebry” oraz artykuły papiernicze. Mając taki zasób pomocy dydaktycznych realizacja projektu była czystą przyjemnością zarówno dla uczniów jak i nauczyciela koordynującego.
(Inf. prasowa Zespół Szkół Numer 11)
Komentarze (0)