Zamknij X

Żłobki i przedszkola wracają

2020-05-21 13:24:18, Maciej Kowalczyk

Prezydent podjął decyzję. 25 maja, w najbliższy poniedziałek, włocławskie żłobki i przedszkola wracają do pracy. Ze swojej strony staraliśmy się zapewnić wszystkie środki bezpieczeństwa – powiedział na dzisiejszym briefingu prasowym Marek Wojtkowski.

Informacja o powrocie placówek do normalnego funkcjonowania została podana do wiadomości przed tygodniem, jednak do dziś otwarcie żłobków i przedszkoli nie było przesądzone. Wątpliwości pojawiły się po tym, gdy serologiczne badania przesiewowe, przeprowadzone wśród pracowników podobnych placówek w Łodzi, przyniosły informacje, że aż 14 % z nich miało kontakt z koronawirusem. Po ujawnieniu tego faktu epidemiolodzy i wirusolodzy podkreślali, że skuteczność diagnostyczna takich testów (wykrywających przeciwciała SARS-CoV-2) jest znikoma i aby potwierdzić, lub zaprzeczyć przypadkom zakażenia konieczne jest przeprowadzenie testów genetycznych (takich, jak te wykonywane w laboratoriach na zlecenie sanepidu).

Podczas wczorajszego briefingu prezydent Włocławka poinformował o tym, że zwrócił się do wojewody i inspekcji sanitarnej o przeprowadzenie takich właśnie, genetycznych, testów wśród personelu włocławskich placówek. Celem takich badań miało być zagwarantowanie bezpieczeństwa dla pracowników, dzieci i ich rodziców. Po konsultacjach przeprowadzonych z wojewodą i Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym podjęto jednak decyzję o otwarciu placówek.
Jak ponownie podkreślał Marek Wojtkowski, skuteczność testów serologicznych jest mała, więc ich przeprowadzenie przez ratusz mija się z celem. Przeprowadzenie testów genetycznych jest zaś w gestii władz rządowych.

To nie leży w gestii samorządu miasta. Tym bardziej, że wszystkie decyzje w sytuacji epidemiologicznej musimy konsultować z naszym sanepidem, z sanepidem wojewódzkim, jak i z wojewodą - mówił prezydent – Zalecenie jest takie, że przygotowujemy tak jak potrafimy najlepiej placówki do pobytu naszych dzieci - podsumował.

Powrót do funkcjonowania żłobków i przedszkoli będzie więc odbywał się w oparciu o rygory sanitarne i epidemiologiczne sformułowane już wcześniej. Dodatkowo, Marek Wojtkowski wystąpił do inspektoratu sanitarnego z prośbą o objęcie placówek monitoringiem zabezpieczeń.

Powrót do działania przedszkoli i żłobków to tylko jeden z elementów powrotu do funkcjonowania całego systemu edukacji. Tego samego dnia, w najbliższy poniedziałek, do szkół będą mogli powrócić najmłodsi uczniowie. W klasach 0 –III będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, równolegle, tak ja miało to miejsce dotąd, będą prowadzone też zajęcia zdalne dla uczniów.

Tegoroczni maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mogli od poniedziałku skorzystać z osobistych konsultacji z nauczycielami w szkołach. Pozostali uczniowie na podobne udogodnienia poczekają do 1 czerwca.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz