Zamknij X

Mikrogranty - pierwszy nabór od 1 czerwca

2020-05-20 13:05:01, Maciej Kowalczyk

Marszałkowski Fundusz Wsparcia Inwestycyjnego COVID 2019 to pożyczki, mikrogranty i dotacje. Wszystko w ramach wsparcia regionalnych firm borykających się z kłopotami w obliczu pandemii koronawirusa. Już od 1 czerwca pojawią się w jego ramach kolejne narzędzia dla przedsiębiorców.

Już od tygodni Urząd Marszałkowski kieruje do lokalnych przedsiębiorców programy, które maja umożliwić im funkcjonowanie i utrzymanie zatrudnienia w chwili, gdy spadają ich obroty i dochody. Od niedawna w ramach Funduszu Wsparcia oferowane są nowe narzędzia- pożyczki płynnościowe, czyli jeszcze bardziej korzystne pożyczki obrotowe . Mogą je uzyskać mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Pożyczki udzielane są okres 6 lat a ich oprocentowanie wynosi od 2,09 do 2,84 %. W ramach programu można uzyskać kwoty do 0,5 miliona złotych w przypadku mikro i małych przedsiębiorców i do miliona złotych przypadku średnich firm. „W pakiecie” znajdują się „wakacje kredytowe” i możliwość półrocznej karencji spłat.

Ze środków dystrybuowanych przez Urząd Marszałkowski można uzyskać także inne wsparcie – dotacje. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 1 czerwca.

To są dotacje, a nie pożyczki. To bardzo ważne – podkreśla Agnieszka Jura-Walczak, radna RM - Pierwszy rodzaj dotacji mogą uzyskać przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdywersyfikować swoją działalność gospodarczą, czyli utworzyć nową usługę, lub nowy produkt. Mogą oni dostać także do 30 tysięcy złotych za to, że utrzymają dotychczasowe zatrudnienie, oraz dodatkowe 30 tysięcy złotych, jeśli zdecydują się na utworzenie jednego, trwałego miejsca pracy.

Inne rodzaje dotacji kierowane są też na wyposażenie małych sklepów, piekarni i punktów aptecznych w urządzenia filtrujące powietrze. Wnioski o te mikrogranty, w wysokości 2 tysięcy złotych, w bardzo uproszczonej formule, będzie można składać od 1 czerwca za pomocą dedykowanego formularza online.

Programami wsparcia kieruje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Na stronie internetowej TARR zawarty jest regulamin i zawarty jest generator wniosków. Każdy, kto ma wolę wypełnienia takiego wniosku może taki wniosek pobrać i wypełnić. Bardzo nam zależało na tym, aby wniosek był łatwy i czytelny – podkreśla członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Mikrogranty inwestycyjne to kolejny instrument wsparcia gospodarki uruchamiany w ramach wartego pół miliarda złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego.

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz