Zamknij X

Region świętuje 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II

2020-05-17 15:15:42, Maciej Kowalczyk

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, dziś i jutro odbywają się liczne uroczystości rocznicowe. We włocławskiej katedrze odbyło się msza pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa.

Wielki Polak, orędownik dialogu opartego na prawdzie i sprawiedliwości, patron województwa kujawsko-pomorskiego. W poniedziałek (18 maja) obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. 

Wszystkim papieskim pielgrzymkom do kraju towarzyszyły wielki entuzjazm, masowe spotkania, atmosfera jednoczącego święta. Czekaliśmy na te spotkania, na słowa, które Ojciec Święty wypowie. Przypomnijmy sobie te wizyty i uczcijmy w sposób szczególny wielki jubileusz urodzin patrona naszego województwa - mówi marszałek Piotr Całbecki

W niedzielę (17 maja) w przededniu urodzin papieża o 20:35 na kanale TVP3 Bydgoszcz i na kanale Urzędu Marszałkowskiego rozpocznie się widowisko artystyczne "Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro", transmitowane z trzech miast Kujawsko-Pomorskiego, które odwiedzał podczas pielgrzymek Jan Paweł II: Włocławka, Bydgoszczy i Torunia. Wydarzenie rozpocznie się kameralnym koncertem w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. W towarzystwie organów katedralnych (Krzysztof Łazicki) wystąpi tenor Piotr Buszewski, który wykona utwór „Panis Angelicus” Césara Francka.  Kolejną częścią będzie koncert z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego usłyszymy "Obój Gabriela" Ennio Morriconego, a Eljazz Big Band Józefa Eliasza zaprezentuje utwór „David danced before the Lord" Duke'a Ellingtona. Na koniec przeniesiemy się do Torunia. Na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wyświetlona zostanie projekcja multimedialna, ukazująca ważne wydarzenia z życia papieża.
 
Drugi dzień obchodów w poniedziałek (18 maja) w toruńskiej katedrze świętych Janów rozpocznie msza święta pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, poświęcona setnej rocznicy urodzin papieża. Podczas sesji wysłuchamy wystąpień prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka, ambasadora Włoch w Polsce Aldo Amatiego i lekarza Pierfilippo Crucittiego.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz