Zamknij X

Bary, restauracje i gabinet fryzjerskie – czynne od poniedziałku

2020-05-13 14:46:13, Maciej Kowalczyk

Otwarte zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, otwarte restauracje, bary i sale sportowe, stopniowe otwieranie szkół – to podstawowe zmiany jakie wchodzą w życie od najbliższego poniedziałku. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił III etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią.

Pogłoski o tym, że od najbliższego poniedziałku życie w Polsce jeszcze bardziej przybliży się do normalności, jaką znamy sprzed kilku miesięcy okazały się prawdziwe. Co prawda wizyta w restauracji, czy u fryzjera wciąż będzie obwarowana regulacjami dotyczącymi dystansu społecznego i higieny, niemniej będzie możliwa. Trzeci etap łagodzenia restrykcji przynosi ogromne zmiany, idące znacznie dalej, niż zapowiadano. Co się zmieni?

Choć informacja o tym, że „do życia” wrócą restauracyjne ogródki pojawiała się już w spekulacjach od początku tego tygodnia, to dzisiejsza zapowiedź rządu zaskakuje. Zjeść, czy napić się, będzie można nie tylko w ogródkach, ale także i wewnątrz lokali. Z zachowaniem określonych procedur bezpieczeństwa. Jakich? Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. 
  • Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. 
  • Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Wybierając się do fryzjera lub kosmetyczki, musimy pamiętać, że w takim gabinecie obowiązuje nas noszenie maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala). W te środki musi być też zaopatrzony fryzjer, lub kosmetyczka. Ponadto:

  • w gabinetach powinny być używane ręczniki jednorazowe, zawsze gdy jest to możliwe;
  • Klienci przyjmowani będą po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Zmiany czekają też system edukacji. Tu podzielone są jednak na trzy etapy. W pierwszym (18 maja) otwarte zostaną placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe. Możliwe też stanie się przeprowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, oraz prowadzenie specjalistycznych zajęć rewalidacyjnych, wczesnego wspomagania rozwoju i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Tydzień później (25 maja) otwiera się możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Zaś maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mogli odbywać w szkołach konsultacje z nauczycielami. Konsultacje te będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Uczniowie innych klas będą musieli na taką możliwość zaczekać do 1 czerwca.

Jednocześnie rząd poinformował o przedłużeniu możliwości pobierania zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 o zniesieniu zakazu przebywania poza domem dzieci poniżej 13 lat, które dotąd mogły opuszczać mieszkania jedynie z opiekunem.

Zmiany czekają nas też w transporcie publicznym, jak informuje kancelaria premiera:

Podwyższamy limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

  • Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub

  • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Od niedzieli 17 maja zmiany zajdą także w obrządkach religijnych. Do świątyń wejdzie więcej osób. Limit 1 osoby na 15 m2 powierzchni zastąpiony zostanie przez mniej restrykcyjny – 1 osoba na 10 m2.

W najblższy poniedziałek zwiększony zostanie limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

  • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
  • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Jednocześnie ta liczba może zostać zwiększona:

Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów) – czytamy w komunikacie.

Otwarte dla trenujących zostaną też hale sportowe. Tu obowiązują następujące ograniczenia:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Co istotne w tych obiektach nie będzie jednak możliwe skorzystanie z zaplecza sanitarnego.

Innymi obszarami, których dotyczy zniesienie obostrzeń jest też kultura (m.in. umożliwienie funkcjonowania kin plenerowych) i działalność uczelni wyższych (od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów ostatnich lat studiów oraz zajęć, które nie mogą odbywać się zdalnie).

Obraz Jo_Johnston z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz