Pracownicy powyżej pięćdziesiątego roku życia - czy mają szansę na znalezienie dobrej pracy?

2020-05-08 08:12:36, Artykuł partnera

Na szczęście żyjemy w czasach, w których mamy dostęp do nowoczesnych narzędzi ułatwiających znalezienie pracy w każdym wieku. Istnieje wiele stereotypów o osobach starszych poszukujących pracy. Niekiedy są one bardzo krzywdzące i nieprawdziwe.

Jak szukać pracy po pięćdziesiątce?

Najlepszym aktualnie dostępnym narzędziem do szukania pracy jest strona internetowa Pracuj.pl. Jest to najpopularniejszy i największy portal w Polsce, na którym znajdziemy każdy rodzaj pracy. Wygodne kategorie zawężania wyników wyszukiwania ułatwiają znalezienie w gąszczu ofert dokładnie takiej, jakiej potrzebujemy. Oferty Pracy napisane są w sposób przejrzysty. Widać dokładnie zakres obowiązków, wymagania itp. Osoby w każdym wieku mogą korzystać z tego portalu, gdyż umożliwia zarówno znalezienie pierwsze ja pracy, jak i kolejnej.

Stereotypy o osobach starszych, które szukają pracy.

1. Brak oswojenia z technologią. Oczywiście jeszcze dziesięć lat temu trudno było spotkać pięćdziesięciolatka używającego komputera, jednak dziś nie ma takiego problemu. Ludzie starsi potrafią obsługiwać pocztę elektroniczną, przeglądają strony internetowe i posługują się programami niezbędnymi do wykonywania pracy. Coraz więcej osób starszych ma smartfony, dostęp do internetu i traktują komputery, jako niezbędne narzędzie pracy.

2. Będą pracowali wolniej. Tempo pracy zależy nie od wieku, a przede wszystkim od umiejętności. Pracownik po pięćdziesiątce może wykonywać pracę biurową dużo szybciej niż jego dwudziestoletni dopiero zatrudniony kolega bez doświadczeni.

3. Problemy zdrowotne. Panuje stereotyp, że ludzie starsi częściej muszą chodzić na zwolnienia lekarskie. Nie jest to prawdą. Ludzie po pięćdziesiątce potrafią już o siebie dbać, wiedzą, kiedy należy iść do lekarza, a kiedy nie. Potrafią pracować z lekkim katarkiem i często są zbyt dumni by uda się do lekarza. Udowadniają sami sobie i współpracownikom, że radzą sobie mimo przeszkód zdrowotnych.

4. Praca w zespole ze starszą osobą jest kłopotliwa dla młodszych. To bardzo nieprawdziwy stereotyp. Starsi ludzie często potrafią uspokoić zbyt młode, nadgorliwe towarzystwo. Działają kojąco na atmosferę panującą w pracy. Sprzyja to utrzymaniu pozytywnych relacji między pracownikami, co podnosi morale i usprawnia pracę.

Nie należy dyskredytować pracownika ze względu, na jego podeszły wiek. Warto dobrze poznać człowieka, którego się rekrutuje, gdyż może on okazać się najlepszym nabytkiem do naszego zespołu.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz