Działania Anwilu docenione

2020-04-21 11:43:44, Maciej Kowalczyk

Rekordowa liczba osiemnastu inicjatyw Anwil S.A. została ujęta w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki 2019” opublikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Wśród wyróżnionych inicjatyw jedenaście dotyczy działań w obszarze pracy. W zakresie środowiska oraz zaangażowania społecznego i rozwoju lokalnej społeczności aprobatę Forum Odpowiedzialnego Biznesu uzyskały po trzy inicjatywy. Z kolei Kodeks postępowania dla dostawców został wyróżniony wśród uczciwych praktyk operacyjnych.

W tegorocznym raporcie pojawiły się zarówno doceniane już pomysły, jak i debiutujące w zestawieniu. Forum Odpowiedzialnego Biznesu od trzech lat umieszcza w nim program „ANWIL Pasja”, który pozwala pracownikom na uzyskanie dofinansowania do swoich zainteresowań. W ten sposób spółka wsparła już kilkuset zatrudnionych. W 2019 roku firma dofinansowała 65 projektów indywidualnych oraz 26 grupowych.

Wśród wyróżnionych jest też niezwykle popularny program „ANWIL na sportowo”. Powstał on na życzenie pracowników i obejmuje najbardziej popularne dyscypliny sportu, m.in.: siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, biegi czy tenis stołowy. Zajęcia prowadzą profesjonalni trenerzy, a koordynatorami poszczególnych grup są wolontariusze spośród pracowników ANWILU. Warto dodać, że wśród uczestników programu aż 10 procent uprawia sport półprofesjonalnie, startując w zawodach sportowych w barwach ANWIL Team. W ostatnim czasie, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, uruchomione zostały zajęcia online w formie treningów z instruktorem poprzez Skype.

ANWILOTEKA to program, który debiutuje w tegorocznym raporcie. Projekt opiera się na prostym systemie wymiany książek, które przynoszą pracownicy spółki. W firmowej bibliotece nie ma kart bibliotecznych, ani osób obsługujących czytelników. Panują zasady całkowitej dobrowolności i zaufania - każdy może wziąć z półki dowolną książkę i po przeczytaniu odłożyć ją na miejsce, w myśl zasady „przeczytaj i zwróć”. Celem programu jest nie tylko popularyzacja czytelnictwa, ale też zwrócenie uwagi na ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Inną nowością w raporcie jest akcja „Drzewko za butelkę”, choć realizowana przez ANWIL od 2002 roku. Biorą w niej udział przedszkola i szkoły podstawowe z Włocławka, które otrzymują sadzonki drzew w zamian za zebrane butelki PET. Te przekazywane są przez spółkę do dalszego przetworzenia. Recykling 17 ton butelek PET zebranych podczas akcji pozwolił zaoszczędzić aż 25,5 tony emisji CO2.

Działania ANWILU są regularnie wymieniane w zestawieniu dobrych praktyk. Po raz pierwszy zostaliśmy ujęci w nim w cztery lata temu (w Raporcie za 2015 rok), gdzie znalazło się osiem naszych inicjatyw. Z roku na rok, w kolejnych edycjach raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ich liczba rosła (2016 – 11, 2017 – 13, 2018 – 14). Jak podają organizatorzy zestawienia, tegoroczna edycja przyniosła około 10-procentowy wzrost ogłoszonych w dokumencie dobrych praktyk. Z dumą możemy się pochwalić, że w przypadku ANWILU ten wzrost wyniósł niemal 30 procent.

(Inf. prasowa Anwil S.A.)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz