Zamknij X

Środki ochrony osobistej i dodatkowe wynagrodzenie - samorząd pomaga DPS-om

2020-04-09 11:57:11, Maciej Kowalczyk

22 miliony złotych chce przeznaczyć Urząd Marszałkowski na zakup środków ochrony osobistej dla domów dziecka, DPS-ów czy też instytucji zajmujących się bezdomnymi. Mamy bardzo wiele telefonów z prośbą o pomoc – wyjaśnia Piotr Całbecki. Ponadto pracownicy DPS i Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych otrzymają dodatkowe wynagrodzenie – zapowiada marszałek.

To kolejne środki, jakie powędrują z budżetu samorządu na projekty konieczne w bezpośredniej walce z koronawirusem. Na ten cel, w ramach Regionalnego Programu operacyjnego wygospodarowano 340 milionów złotych, o czym poinformował wczoraj marszałek. Oprócz zadań związanych ze wsparciem dla szpitali i innych placówek zajmujących się ochroną zdrowia, Urząd Marszałkowski stawia sobie za cel zabezpieczenie najbardziej potrzebujących. Jak tłumaczył Piotr Całbecki, to właśnie Domom Pomocy Społecznej, noclegowniom, czy domom dziecka najtrudniej jest obecnie zdobyć, niezbędne w czasie epidemii, środki ochrony dla personelu i podopiecznych.

To nie jedyne działania w obszarze społecznym, jakie zamierza podjąć samorząd województwa. Kolejne środki uruchomione zostaną w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 41 milionów złotych zostanie wykorzystanych na zakup środków ochrony osobistej dla 2400 pracowników DPS-ów w województwie,1400 pracowników wykonujących usługi opiekuńcze poprzez ośrodki opieki społecznej oraz pracowników Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych.

Środki ochrony osobistej, w postaci maseczek, kombinezonów, gogli i innego asortymentu skierowane zostaną do funkcjonariuszy służb, którzy na co dzień mają kontakt z mieszkańcami. Strażnicy miejscy, strażacy, policjanci – nad naszym bezpieczeństwem w regionie czuwa obecnie 7 tysięcy takich osób.

Pieniądze z EFS trafią także bezpośrednio do pracowników DPS-ów , ZOL-i i pracowników środowiskowych. Marszałek Piotr Całbecki wyjaśnił, że to zarówno forma podziękowania za dotychczasową ofiarną pracę jak i motywacji do podejmowania dalszych działań i stosowania się do reżimu epidemiologicznego. Jak podkreślił „niezwykle ważne” jest to, by patogen nie przedostał się na teren tych placówek.

Mieszkańcy tych placówek to najbardziej narażona na zakażenia i skutki tych zakażeń grupa . Chcielibyśmy zrobić wszystko, aby ochronić te osoby -mówił marszałek.

Łącznie z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać 5 tysięcy osób. Piotr Całbecki zapowiedział także, że samorząd sfinansuje przeprowadzenie 10 tysięcy testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2. Będą one przeprowadzane zarówno wśród personelu, jak i w przypadku podejrzenia zakażenia u podopiecznych placówek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz