Jak przygotować się do kredytu mieszkaniowego?

2020-03-25 12:59:17, Artykuł partnera

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na wiele, często kilkadziesiąt lat. Podpisanie umowy umożliwiającej jego uzyskanie poprzedzone jest wieloma formalnościami, których trzeba dopełnić. Dla wielu osób jest to czas nerwowy i niepewny, a decyzja banku wymaga oczekiwania. Aby ułatwić cały ten proces i maksymalnie skrócić czas trwania procedury, do wzięcia kredytu mieszkaniowego należy się wcześniej dobrze przygotować. Jakie kroki warto podjąć możliwie wcześnie?

1. Określenie możliwości

2. Zdefiniowanie potrzeb

4. Zgromadzenie środków finansowych i dokumentów

4. Wybór oferty i złożenie wniosku

Warto zauważyć w tym miejscu, że banki często oferują oferty specjalne, umożliwiające na przykład wzięcie kredytu bez konieczności opłacania prowizji bankowych. Nie sposób zweryfikować wszystkich placówek, dobrze więc skorzystać z porównywarek internetowych, gdzie znajdziesz wszystkie promocje kredytów mieszkaniowych w jednym miejscu. Kliknij i sprawdź!

Określenie możliwości

Comiesięczna rata stanowi realne i długotrwałe obciążenie dla domowego budżetu, zanim więc rozpoczniesz starania o kredyt, wykonaj kalkulację, ile rzeczywiście i realnie jesteś w stanie wygospodarować pieniędzy na ten cel. Uwzględnij perspektywę zmiany oprocentowania i możliwego wzrostu raty, ale także zostaw sobie bufor na nieprzewidziane wydatki. Nie planuj "na styk". Dla niektórych osób odnośnikiem w ustaleniu wysokości raty jest dotychczasowa opłata za najem mieszkania. To bardzo dobry pomysł!

Jeśli już wiesz, jaką ratę jesteś w stanie realnie płacić, skorzystaj z dostępnych w internecie kalkulatorów, pozwalających wyliczyć szacunkowe wysokości miesięcznych zobowiązań. Są to sumy orientacyjne, będzie jednak wiadomo, jaką zdolnością kredytową dysponujesz i na jaki okres można zadłużenie rozłożyć w czasie.

Zdefiniowanie potrzeb

Wiedząc już, jakimi zasobami dysponujemy, zdefiniujmy potrzeby. Kierujmy się nie tylko obecną sytuacją, ale również dalszą perspektywą. Dla młodego małżeństwa, zakładającego, że za kilka lat w rodzinie pojawią się dzieci, dwupokojowe mieszkanie z czasem okaże się niewystarczające. Singiel zaś za parę lat stwierdzić może, że kawalerka nie była jednak dobrym pomysłem. Określmy także interesującą nas lokalizację. Wbrew pozorom nie warto kierować się wyłącznie bliskością miejsca pracy. W czasach, gdy chętnie zmieniamy zatrudnienie, nie jest to już wyznacznik czegokolwiek.

Kiedy w końcu znajdziemy wymarzone mieszkanie, uwzględniając oczekiwania i możliwości, możemy przystąpić do bankowych procedur.

Zgromadzenie środków finansowych i dokumentów

Jeszcze przed złożeniem wniosku przygotuj środki przeznaczone na wkład własny. Często ich zgromadzenie wiąże się z koniecznością likwidacji lokat lub transferu z kont oszczędnościowych. Zwłaszcza w przypadku długoterminowych inwestycji może to nieco potrwać. Uwzględnijmy opłaty dodatkowe: notariusza, pośrednika nieruchomości, kwestie podatkowe. To także czas na ewentualne pozamykanie innych kredytów, zakupów ratalnych, limitów w koncie czy kart kredytowych. Do uzyskania kredytu mieszkaniowego zapewne potrzebować będziemy opinii bankowych. Niezbędne będzie także: zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, wyciągi z kont oraz podpisana umowa przedwstępna.

Wybór oferty i złożenie wniosku

Od momentu złożenia wniosku do podpisania umowy kredytowej, a finalnie także wypłacenia środków może minąć kilka tygodni. Czas ten regulaminowo wynosi 21 dni, czasem przedłuża się jednak ze względu na konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów lub dopełnienia formalności, np. związanych z wyceną nieruchomości.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz