Zaostrzone przepisy - znamy szczegóły rozporządzenia

2020-03-24 16:14:51, Maciej Kowalczyk

Od jutra do 11 kwietnia mają obowiązywać nowe, rygorystyczne przepisy wprowadzone w związku z rozwojem pandemii koronawirusa. Ograniczenia komunikacyjne, zakaz wyjścia z domu, za wyjątkiem kilku przypadków - to nowości, jakie znalazły się w rozporządzeniu wydanym przez rząd.

Jak możemy przeczytać w komunikacie, od jutra nie będzie można swobodnie się przemieszczać poza domem. Obostrzenia nie obejmują sytuacji, kiedy nasze wyjście jest związane z celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Co to oznacza? Jak informuje rząd obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Nawet jeśli nasze wyjście ma uzasadniony charakter nie zmienia to faktu, że przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Kolejne zmiany dotyczą kounikacji publicznej, co prawda środki transportu zbiorowego działają nadal, jednak korzystać z nich będzie mogła ograniczona liczba pasażerów - tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób - tłumaczą autorzy rozporządzenia.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nadal jednak można będzie spotykać się z najbliższymi. Ponadto ograniczenia zawężają też liczbę osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych 

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę - czytamy w komunikacie wydanym przez rząd.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Komentarze (1)


A czy można jechać na ogródek dzialkowy (2020-03-25 15:44:48) Zgłoś do moderacji
A czemu można jechać na działkę

Dodaj swój komentarz