MBP, GSW, Browar B. - bądź z kulturą on-line

2020-03-19 11:12:18, Maciej Kowalczyk

W domu nie trzeba się nudzić. Nawet, jeśli w ciągu ostatnich dni nadrobiliśmy już książkowe i filmowe zaległości a perspektywa codziennych spotkań ze znajomymi jest z powodu pandemii nadal odległa, wciąż pozostaje coś do zobaczenia i przeczytania, do czego zachęcają włocławskie instytucje kultury.

Nasz przegląd propozycji zaczynamy od Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak wiemy nie możemy już pojawić się tam osobiście, by wypożyczyć coś na długi wieczór, niemniej MBP zachęca do tego, by nie tracić z oczu dobrej literatury. Jak?

Choćby korzystając z dostępnych w katalogu on-line SOWA OPAC Wolnych Lektur biblioteki internetowej, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5535 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach -HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2.

To nie jest jedyne miejsce w sieci gdzie za darmo i legalnie przeczytamy wartościowe książki. Biblioteka zachęca też do korzystania z zasobów udostępnionych też przez internetowe księgarnie. Takie jak LEGIMI, która zachęca rodziców do pobrania dla swoich dzieci udostępnionych bezpłatnie książek cyfrowych. Legimi przygotował za darmo kolekcję 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym.

Jeszcze więcej tytułów znajdziemy w internetowej księgarni Empik, która na dwa miesiące udostępnia korzystanie z bezpłatnego dostępu do szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Każdy może skorzystać m.in. z ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków oraz słuchowisk i podcastów.

Równie ciekawą ofertę przygotowała cyfrowa biblioteka POLONA, która zapewnia nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości m.in. książek czasopism, grafik, fotografii. Na stronie naleźć można wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze.

MBP zachęca też do brania udziału w spotkaniach autorskich on-line. Tu także mamy, co najmniej, kilka możliwości. Unia Literacka zaprasza na "codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie" czyli "UL z książkami". Do tej pory gośćmi byli: Zygmunt Miłoszewski i Magdalena Grzebałkowska.

Zaś Agencja Autorska "Opowieści" organizuje spotkania z przedstawicielami świata kultury np. Wojciechem Szotem, Filipem Springerem od poniedziałku do piątku o godz. 19.00

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku uruchomiła zaś swój kanał na youtube. Kto nie widział wystawy: „Kolekcja odmienności” Tomasza Jędrzejewskiego osobiście, teraz może zwiedzać ją w formie filmowej (z detalami).


Galeria zapowiada kolejne filmy poświęcone wystawie, m.in. filmowe omówienia symboliki poszczególnych dzieł.

Ofertę kulturalną on-line przygotował też Browar B. Na profilu Centrum Kultury znajdziemy wiele linków do koncertów, przedstawień teatralnych i innych wydarzeń, do obejrzenia w zaciszu własnego domu.

Obraz 024-657-834 z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz