Zamknij X

Benefis z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi – znanego włocławskiego artysty rzeźbiarza

2020-03-06 10:50:18, Maciej Kowalczyk


kiedy 2020-03-14 | 16:00 gdzie Zbiory Sztuki

14 marca, w sobotę, o godz. 16.00, W gmachu Zbiorów Sztuki, odbędzie się Benefis z okazji 80. urodzin Antoniego Bisagi - znanego włocławskiego artysty rzeźbiarza.

Antoni Bisaga urodził się w 1940 r. w Makowie Podhalańskim. Absolwent Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu, w klasie ceramiki. Ukończył studia rzeźbiarskie w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Pierwszy raz przyjechał do Włocławka w 1957 r. Przez 20 lat związany był z Włocławskimi Zakładami Ceramiki Stołowej, w Ośrodku Wzorcującym projektował formy wyrobów z fajansu i przede wszystkim z porcelany – żyrandole, świeczniki, serwisy obiadowe i do kawy, które były produkowane do zamknięcia fabryki. Od 1978 r. poświęcił się indywidualnej twórczości rzeźbiarskiej w kamieniu, drewnie i w tworzywach ceramicznych. W Józefowie pod Włocławkiem zbudował pracownię, w której do dziś tworzy dzieła wymowne – religijne, symboliczne, a także urokliwe, pogodne, pełne ciepła i humoru dekoracyjne formy. W dorobku ma setki realizacji – m.in. pomniki, wystroje wnętrz, monumentalne rzeźby w wielu kościołach w całej Polsce. Włocławianie znają Antoniego Bisagę np. z wystroju wnętrz kościołów: pw. św. Stanisława; pw. Najświętszego Zbawiciela (wg projektu ks. T. Furdyny), z rzeźb w kościołach pw. św. Maksymiliana i pw. Ducha Świętego oraz z tablic pamiątkowych i pomników m.in. Pomnika Armii Krajowej.
W programie benefisu najważniejsze będzie spotkanie z Antonim Bisagą i możliwość posłuchania wspomnień Jubilata oraz gości. A ponadto przewidziane są: prezentacja multimedialna przygotowana przez Dział Sztuki, przypominająca biografię i dorobek Artysty, a także wystawa najnowszych prac rzeźbiarskich oraz porcelany użytkowej zaprojektowanej przez Antoniego Bisagę w l. 70. XX w., pokazana też po raz pierwszy. Dodatkowo eksponowana będzie kompozycja ceramiczna pt. „Wspominam Zielony Rynek”, realizowana w latach 2006–2010 r., którą w marcu 2020 r. Antoni Bisaga podarował do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wystawę prac Antoniego Bisagi będzie można oglądać do 29 marca 2020 r.
Benefis odbędzie się 14 marca, w sobotę, o godz. 16.00, w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12.
Krystyna Kotula.

(Inf. pras. MZKiD)

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz