Solidarność pamięta - 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2020-02-28 14:40:48, Maciej Kowalczyk

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, organizatorzy zapraszają włocławian do udziału w uroczystościach. Wczoraj o planach ich przebiegu poinformował Wojciech Jaranowski z NSZZ „Solidarność”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został wprowadzony do kalendarza świąt państwowych w roku 2011. Od tego czasu na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości państwowych i tych organizowanych lokalnie, także we Włocławku.

W tym roku na obchody zaprasza także NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, która wzorem lat ubiegłych zachęca do pojawienia się na mszy świętej w klasztorze Franciszkanów na placu Wolności. Po niej, pod znajdująca się tam tablicą pamiątkową zostaną złożone kwiaty i znicze.

Do udziału w niedzielnych uroczystościach zachęca też Jerzy Gadzinowski, bratanek „Szarego” jednego z najbardziej rozpoznawalnych „wyklętych”, którzy po 1945 roku działali w naszym regionie:

Nazywamy ich niezłomnymi, bo oddali życie za ojczyznę. To byli tacy żołnierze – rycerze XX wieku – tłumaczy – Żołnierze wyklęci walczyli przede wszystkim z NKWD, z Rosjanami, którzy wnosili na czołgach komunistyczne idee.

Jego przodek, "Jerzy Gadzinowski, znany jako Szary" został aresztowany w listopadzie 1945. Po krótkim procesie został skazany na karę śmierci i rozstrzelany w więzieniu w bydgoskim więzieniu.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz