O tolerancji, turystyce i kulturze - w ZSCh zainaugurowano nowy cykl warsztatów

2020-02-21 16:28:39, Maciej Kowalczyk

Turystyka w obszarach odmiennych kulturowo – islam. Pod tym tytułem 21 lutego odbyły się warsztaty skierowane do uczniów Zespołu Szkół Chemicznych. Przyszli piloci wycieczek i rezydenci poznawali kulturowe różnice, ucząc się przy okazji tolerancji.

Islam, jako religia, w przestrzeni publicznej nie ma ostatnio najlepszej opinii. Częstokroć traktowany jako religia terrorystów i zagrożenie dla zachodniej kultury. Ta myślowa kalka, choć poznawczo atrakcyjna, zamyka nas w kręgu stereotypów i nie pozwala poznać dogłębnie tego co mają do zaoferowania ludzie i reprezentowana przez nich kultura. Kultura odmienna, jednak w żaden sposób nie gorsza od europejskiej.

Do tolerancji i otwartości zachęcano dziś uczniów klas turystycznych we włocławskim „Chemiku”. Zajęcia prowadzone przez Dawida Malczewskiego, doświadczonego rezydenta, pilota wycieczek i podróżnika z zamiłowania wyróżniały się niekonwencjonalnością. Nie był to nudny wykład, na którym wiedza przekazywana jest przy tablicy. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę islamu w formie prezentacji, zabawy i... tańca (do którego przyłączył się obecny na warsztatach prezydent Marek Wojtkowski).

Nasze warsztaty prowadzimy w sposób interaktywny. Nasze kursy, są tak skonstruowane, żeby wyciągnąć z nich jak najwięcej – tłumaczy Dawid Malczewski – Żeby uczniowie mogli zobaczyć, że to może być przygodą ich życia.

„To”, oznacza w tym przypadku pracę rezydenta po ukończeniu specjalistycznego kursu. Spotkanie w ZSCh miało bowiem także wymiar jak najbardziej praktyczny z punktu widzenia przyszłych pracowników sektora turystyki. Po pierwsze bowiem, poznając inną kulturę, dowiadując się więcej o różnicach i zwyczajach w nich obowiązujących możemy uniknąć nie tylko nieporozumień, ale także (bywa) niebezpieczeństw. Dotyczy to opiekunów turystów, ale także ich samych. Po drugie, młodzi ludzie mogli przekonać się na czym polega praca rezydenta, jaki jest jej praktyczny wymiar i co oferuje wybór tej ścieżki kariery.

Piątkowe spotkanie, nie było ostatnim jakie odbędzie się w murach szkoły:

Dzisiejsze warsztaty są pierwszymi, jakie zaplanowaliśmy dla klas turystycznych – wyjaśnia Karina Kazanecka, nauczycielka w Zespole Szkół Chemicznych – Nasi uczniowie będą pracowali jako rezydenci w różnych destynacjach, do których udajemy się na urlopy. Tak naprawdę dla nich najważniejszą rzeczą jest to, by przekazać turyście, jak ma zachowywać się w innej kulturze. Z czym może się spotkać, na co zwracać uwagę.

I taką właśnie wiedzę pozyskiwać będą w najbliższym czasie uczniowie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz