Fundacja Vladislavia nowym operatorem Śródmieście Cafe

2020-02-04 11:42:09, Maciej Kowalczyk

Kawiarenka Obywatelska ma nowego operatora. W najbliższym czasie gospodarzem tego miejsca będzie Fundacja na Rzecz Rozwoju Kujawskiej Szkoły Wyższej „Vladislawia". Fundacja przewiduje realizację 106 wydarzeń w ciągu 11 kolejnych miesięcy.

Poprzednim operatorem organizującym wydarzenia w „Śródmieście Cafe” była Lokalna Grupa Działania, w tym roku nie ubiegała się jednak o ponowny wybór w konkursie ogłoszonym przez ratusz. Fundacja „Vladislavia” zgłosiła się jako jedyna, przedstawiając swój plan na prowadzenie tego miejsca. 

Te zamierzenia mogą imponować. 106 wydarzeń do końca roku, obejmujących zarówno spotkania, warsztaty jak i imprezy kulturalne. Będzie to czas spotkań i poszukiwania lokalnej tożsamości, także w wymiarze historycznym. Co więc czeka gości kawiarenki?

Pomyśleliśmy sobie, żeby sięgnąć do tożsamości lokalnej, w szerokim aspekcie, zarówno w aspekcie historycznym, ale związanym z innymi obszarami, takimi jak na przykład bezpieczeństwo, kwestie ekologiczne – tłumaczy Monika Jabłońska z Fundacji „Vladislavia” – Pomyśleliśmy też, że warto rozwinąć obszar szeroko rozumianej integracji. (...) Zaczynamy od aspektu osobowościowego, psychologicznego, żeby objąć troską różne grupy naszych mieszkańców, żeby rozmawiali ze sobą o swoich problemach i sprawach.

Nacisk położony będzie także na integrację społeczną. Jak zapewnia przedstawicielka operatora Kawiarenka będzie nadal miejscem otwartym na różne grupy społeczne, organizacje i instytucje. Ma to być miejsce, w którym mieszkańcy „mogą znaleźć cząstkę siebie” i miejsce aktywizujące lokalną społeczność.

Jak podkreślali przedstawiciel ratusza Śródmieście Cafe ma być nadal ważnym instrumentem w procesie rewitalizacji dzielnicy.

Cele Fundacji w sposób całkowity są zbieżne z tym co chcemy osiągnąć w tym miejscu. Fundacja działa na rzecz kultury, sportu, spraw społecznych, zdrowia, historii naszego miasta – podkreślał prezydent Marek Wojtkowski – Można powiedzieć, że w pełni wpisuje się w katalog tych celów, które sobie postawiliśmy uruchamiając Kawiarenkę.

Prezydent zwracał też uwagę, że dotychczasowe funkcjonowanie kawiarenki wskazuje na rosnącą popularność tego miejsca wśród lokalnej społeczności. Zdaniem Marka Wojtkowskiego dobrym pomysłem było też uruchomienie posterunku Straży Miejskiej przy ulicy 3 Maja, co wpłynęło na spadek przestępczości w tej części Włocławka.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz