Zamknij [X]

Pożyczki na raty – jakie warunki powinien spełnić pożyczkobiorca?

2020-01-14 14:45:07, Artykuł partnera

Pożyczka ratalna stanowi istotne źródło kredytowania usług konsumenckich. Można zaciągnąć ją w instytucji pozabankowej, np. w firmie pożyczkowej. Chętnie udzielają one pożyczek na raty, a proces wnioskowania jest znacznie prostszy niż w wypadku kredytów bankowych.

Pożyczki na raty to popularny sposób kredytowania zakupów konsumenckich. Jednak zanim firma pożyczkowa udzieli kredytu potencjalnemu klientowi, musi on wcześniej przejść przez proces weryfikacji wiarygodności i zdolności kredytowej. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby pożyczyć pieniądze na raty.

Pożyczki na raty – kilka podstawowych informacji

Pożyczki ratalne służą zaspokajaniu potrzeb konsumenckich. Praktyka tylko to potwierdza, gdyż klienci najczęściej zaciągają je z myślą o zakupach. Pozyskane środki przeznaczane są między innymi na nowe meble lub sprzęt elektroniczny. Jest to również częste źródło finansowania wycieczek zagranicznych oraz prac remontowych, takich jak wymiana parkietu w salonie czy kafelków w łazience.

Pożyczki na raty udzielane są przez parabanki, przez firmy pożyczkowe, a także prywatnych inwestorów. Warunki akceptacji wniosku mogą być znacznie łagodniejsze niż w wypadku kredytów bankowych. Warto wiedzieć, że konsumenckie pożyczki ratalne można zaciągać na okres nie dłuższy niż 120 miesięcy (w wyjątkowych przypadkach granicą jest 180 miesięcy). Zgodnie z polskim prawem maksymalna kwota takiego zobowiązania to 255 550 złotych, jednak w praktyce większość pożyczkodawców górną granicę ustala na poziomie 200 tysięcy. Przyjmuje się także, że pożyczka ratalna to taka, którą należy spłacić przynajmniej w trzech ratach.

Zaciągnięcie pożyczki ratalnej – co jest weryfikowane?

Klient, który zdecyduje się wnioskować o pożyczkę ratalną w firmie pożyczkowej czy innej instytucji finansowej niebędącej bankiem, będzie musiał przejść proces weryfikacji wiarygodności i zdolności kredytowej. Wnioskodawca, aby otrzymać pożyczkę, musi być wiarygodny dla pożyczkodawcy oraz posiadać stały dochód, potwierdzający zdolność kredytową.

W wypadku pożyczek ratalnych zaciąganych w instytucjach pozabankowych wymagania, jakie trzeba spełnić, są znacznie mniej rygorystyczne niż w przypadku kredytów bankowych. Nierzadko osoby, którym odmówiono kredytu w banku, mogą uzyskać pożyczkę w instytucji pozabankowej – każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i niezależnie od decyzji innych podmiotów.

Pożyczki ratalne – jakie warunki trzeba spełnić?

W wypadku większości pożyczek ratalnych zaciąganych w firmach pożyczkowych proces wnioskowania w całości można przeprowadzić przez internet, z pomocą formularzy dostępnych na stronach internetowych pożyczkodawców.

Pożyczki na raty opiewające na stosunkowo nieduże kwoty często udzielane są wyłącznie na podstawie weryfikacji historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Czasami wymagane jest również przedstawienie zaświadczenia o stałych dochodach. Zaciągnięcie pożyczki na większą sumę albo w wypadku, gdy klient jest już zadłużony, może wymagać dodatkowego zabezpieczenia, na przykład w postaci nieruchomości.

Pożyczki na raty dla zadłużonych – czy to możliwe?

Niektóre instytucje finansowe, np. parabanki i prywatni inwestorzy, oferują pożyczki dla osób zadłużonych. Wnioskodawca, który może wykazać źródło stałego dochodu lub inne zabezpieczenie wystarczające do zaciągnięcia kolejnej pożyczki, z dużym prawdopodobieństwem ją otrzyma.

Takie pożyczki na raty dla zadłużonych mogą być jednak bardzo wysoko oprocentowane, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) takich produktów i dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Poszczególne oferty można porównać w porównywarce. Warto wiedzieć, że zasady udzielania pożyczek przez parabanki i prywatnych inwestorów reguluje Kodeks cywilny, a nie ustawy obowiązujące banki udzielające kredytów czy firmy pożyczkowe udzielające pożyczek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz