Zamknij X

Ratusz zachęca: Sięgnijcie po dotacje na remonty

2020-01-07 16:25:22, Maciej Kowalczyk

500 tysięcy złotych dotacji. Efekt? Znakomity. Kamienica przy Brzeskiej jest jedną z sześciu nieruchomości wyremontowanych w ubiegłym roku dzięki dotacji z ratusza. Właśnie rusza kolejny konkurs dla zainteresowanych wsparciem.

Remonty budynków położonych we włocławskiej Specjalnej Strefie Rewitalizacji są z punktu widzenia ratusza jednym z priorytetów programu przywracania świetności tej części miasta. Jest też kwestią wyjątkowo trudną, jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość nieruchomości położonych w tym obszarze to te, należące do prywatnych właścicieli. W ślad za tym miasto nie może przeprowadzać tam prac remontowych.

Rozwiązaniem tej kwestii, w zamierzeniu ratusza, jest przyznawanie dotacji prywatnym właścicielom, z przeznaczeniem na prace remontowe. Pierwsze z umów podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Dziś, na przykładzie terenu zbiegu ulic Zapiecek i Brzeskiej, można stwierdzić, że projekt może się udać. Kamienica na Brzeskiej 23 odzyskała dawny blask.

To jeden z sześciu projektów, jakie zrealizowano w ostatnich miesiącach. Ogółem prace przeprowadzono w sześciu lokalizacjach na terenie SSR, a całkowita suma dotacji wyniosła ponad 800 tysięcy złotych. Inwestycja przy Brzeskiej była największą ze zrealizowanych. Tu, z budżetu miasta popłynęło ponad 500 tysięcy złotych. Te środki i wkład własny wystarczyły, by miejsce zmieniło się nie do poznania. Prace objęły nie tylko remont elewacji. Na posesji pojawił się parking, całość zaś ogrodzono.

Czasu było bardzo mało. Prace trwały ponad da miesiące – podsumowuje Dariusz  Ślufiński, właściciel posesji – Wykonaliśmy też nowe pokrycia dachowe, wymieniliśmy ponad 30 okien. Wymienionych jest 25 drzwi wewnętrznych, jak również drzwi zewnętrzne. Wykonaliśmy kanalizację ogólnospławną na podwórzu, odnowiliśmy też klatki schodowe – wylicza.

Zakończenie pierwszych remontów nie oznacza oczywiście końca całego programu. Ratusz czeka na kolejne wnioski.

Środki na ten cel zostały zagwarantowane w budżecie – mówi prezydent Marek Wojtkowski – Myślę, że są to racjonalne instrumenty, które służą dobrze rewitalizacji. W tym kierunku będziemy podążać. Tych programów będzie jeszcze kilka (...). Zdajemy sobie sprawę, że bez pomocy finansowej ze strony miasta rewitalizacja nie powiedzie się.

W rozpoczynającym się roku w strefie rewitalizacji wykonane zostaną kolejne remonty a do właścicieli popłyną kolejne dotacje. Jaka będzie skala przedsięwzięć? Trudno wyrokować. Wiadomo, że chęć ubiegania się o dotację w tym roku (jest to pierwszy, wymagany etap procedury) wyraziło 20 właścicieli nieruchomości. Od dziś (7 stycznia) do 28 lutego mogą oni składać konkretne wnioski. Szczegółowe informacje na temat procedury znaleźć można na stronie BIP urzędu. Warto jednak wspomnieć, że o dofinansowanie ubiegać się można w ramach czterech programów:

  • Inwestycja z klasą do 50% dofinansowania,
  • Remont krok po kroku do 30% dofinansowania,
  • Historia się opłaca do 50% dofinansowania,
  • Witryna + do 30% dofinansowania.

Prezydent zapowiada, że miasto nadal szukać będzie zewnętrznych źródeł finansowania dla projektów związanych z rewitalizacją Śródmieścia. Te, widzi głównie w Regionalnym Programie Operacyjnym naszego województwa, niemniej, jak dodaje, liczy też na stworzenie przez rząd specjalnego funduszu, który miałby wspierać finansowo samorządy realizujące podobne przedsięwzięcia.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz