Zamknij X

Za ponad 15 mln we włocławskim Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej zostanie wybudowana instalacja odazotowania spalin

2019-12-04 08:44:23, Maciej Kowalczyk

To druga podpisana umowa w tym roku przez prezesa Andrzeja Walczaka, dzięki której MPEC spełni wymogi unijne, a mieszkańcy Włocławka będą oddychać bardziej ekologicznym powietrzem. Wcześniejsza umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowej instalacji odsiarczania i odpylania spalin wraz z modernizacją kanałów spalin dla czterech kotłów węglowych za ponad 41 mln. zł podpisana została w marcu br.

W lipcu 2017 roku Komisja Europejska opublikowała wytyczne obowiązujące na obszarze Unii w zakresie standardów emisyjnych dla tzw. dużych obiektów energetycznego spalania, w tym włocławskiej ciepłowni. Precyzyjne wskazania dotyczą wielu szczegółowych parametrów, m. in. emisji do atmosfery azotu. Ciepłownia MPEC dotąd nie spełniała tych wytycznych, ale dzięki inwestycji, na którą umowa została podpisana w poniedziałek, we wrześniu 2021 roku ten stan rzeczy się zmieni.

Wykonawcą inwestycji wyłonionym w przetargu jest firma ENERGIKA, działająca na rynku od 1985 roku. To jeden z liderów w modernizacji gospodarki energetycznej i ochrony środowiska. We Włocławku za ponad 15,7 mln dostosuje źródła ciepła MPEC do standardów emisyjnych wykraczających poza wymagania unijnej Dyrektywy IED.
W efekcie powstanie zespół instalacji pozwalający odazotować spaliny nowoczesną metodą selektywnej, niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR). Dzięki temu emisja tlenków azotu zostanie ograniczona o 45,70 ton rocznie.

Inwestycja realizowana będzie przy udziale pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy o dofinansowanie w formie pożyczki. Wysokość dofinansowania wynosi 75 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Warto przypomnieć, że w marcu br. Andrzej Walczak, prezes zarządu MPEC Włocławek podpisał z przedstawicielami firmy Instal Filter Przemysłowe Systemy Ochrony Powietrza umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowej instalacji odsiarczania i odpylania spalin wraz z modernizacją kanałów spalin dla czterech kotłów węglowych WR-25 ( K3 i K4)
oraz WR-10 (K1 i K2).

Wartość umowy brutto wynosi 41 801 550,00 złotych.

Dzięki nowej instalacji uda się zdecydowanie ograniczyć emisję szkodliwych pyłów oraz dwutlenku siarki, jednego  z najbardziej szkodliwych dla zdrowia związków obecnych w zanieczyszczonym powietrzu.

(Inf. prasowa MPEC)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz