Zamknij X

#Q4news Przy ZSCh stanęła ławeczka Skłodowskiej-Curie

2019-11-29 18:32:13, Maciej Kowalczyk

To była jedna ze zwycięskich propozycji Budżetu Obywatelskiego 2020. Propozycja wyczekiwana przez pomysłodawców, z Zespołu Szkół Chemicznych, ale i ciesząca się zainteresowaniem mieszkańców. Ławeczkę z sylwetką polskiej noblistki odsłonięto na przyszkolnym skwerze dziś w południe.

Zwycięska propozycja przyjęta do realizacji w ramach BO wzbudzała ogromne zainteresowanie z prostego powodu. To pierwszy tego typu pomnik w mieście, choć od lat mówiło się już o innym, podobnym upamiętnieniu włocławskiego rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego. Ławeczka pod "Chemikiem", okazała się być pierwszą i daje nadzieję, że w ślad za tym pojawią się kolejne. W wielu miastach (np. w Łodzi) podobne rzeźby cieszą się ogromną popularnością, przyciągając turystów i mieszkańców. Nie inaczej może być we Włocławku, gdzie, jak zapowiada prezydent Marek Wojtkowski, już w przyszłym roku stanie najprawdopodobniej "ławeczka Zagajewskiego".

Póki co pierwszy taka rzeźba już jest. Jak przyznają pomysłodawcy, sukces w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego wymagał zaangażowania szkolnej społeczności, ale później pomysł przyjął się także wśród innych głosujących. Efekt widać i trzeba uczciwie przyznać, że "Marysia", jak pieszczotliwie zaczynają nazywać rzeźbę włocławianie, prezentuje się znakomicie.

Podobne rzeźby i ławeczki znanych postaci często stają się obiektem przesądów. Także i w przypadku ławeczki Skłodowskiej-Curie wydaje się to, nomen omen, przesądzone. Co prawda jak przyznają uczniowie "Chemika" nic im jeszcze nie wiadomo, aby potarcie ręki czy nosa noblistki, przyniosło szczęście na egzaminach, niemniej wytłumaczenie wydaje się proste - tych akurat dzisiaj nie było.

Więcej w materiale wideo.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz