756 milionów – to planowane dochody Włocławka umieszczone w projekcji budżetu na rok 2020. Planowane wydatki wyniosą 809 milionów, co oznacza 52 miliony deficytu, sfinansowanego z kredytu – to podstawowe dane dotyczące budżetowych planów miasta na kolejny rok.
To skomplikowany i trudny czas – mówił prezydent Marek Wojtkowski o budżetowych realiach. Powodem tej sytuacji, jak tłumaczył, są malejące dochody samorządów na skutek ulg i zwolnień wprowadzanych przez rząd w Warszawie. Utracone wpływy z tego tytułu wynoszą w przypadku Włocławka 17 milionów złotych.
W tej sytuacji wyasygnowanie z miejskiej kasy 133 milionów złotych na inwestycje należy traktować jako sukces, przekonywał Marek Wojtkowski na konferencji prasowej w ratuszu, dodając , że jest to kwota zdecydowanie wyższa od ubiegłorocznej (ponad 80 milionów zł):
Udało się wpisać do tego budżetu kilka bardzo ważnych przedsięwzięć, które będziemy realizować, lub rozpoczynać w przyszłym roku – mówił – Zmienią wizerunek miasta i poprawią jakość życia mieszkańców Włocławka.
Wśród tych najważniejszych prezydent wymienia, podpisaną już, umowę na wybudowanie przejścia podziemnego na ulicy Promiennej, prace w tym miejscu mają rozpocząć się w lutym. Być może prace uda się zakończyć do końca roku. W 2020 mają też rozpocząć się prace nad budową centrum przesiadkowego, jakie ma powstać w rejonie dworca kolejowego. Mają też ruszyć prace nad przebudową alei Jana Pawła II (ta inwestycja ma przebiegać w kilku etapach).
W przyszłorocznym budżecie miasta znalazły się też środki na powstanie woonerfu na ulicy 3 Maja i rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji przebudowy Placu Wolności. Na ten cel przeznaczono 500 tysięcy złotych. Co ciekawe, w miejskiej kasie znalazły się też środki przeznaczone na opracowanie innych prac koncepcyjnych – nad budową przejazdu podziemnego w ciągu ulicy Wienieckiej. Dzięki temu z mapy miast zniknęłoby kolejne wąskie gardło, w postaci przejazdu kolejowego na tej ulicy.
Tempa nabiorą też prace w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Tu wymienić można kilka inwestycji i projektów, oprócz wymienionej wcześniej przebudowy ulicy 3 Maja i planów rozpoczęcia prac na Placu Wolności. W ręce miasta przeszedł dawny budynek banku położony u zbiegu Żabiej i Królewieckiej, to tam, według zapewnień prezydenta, pojawi się zapowiadana w kampanii samorządowej „Energia Włocławka” - centrum edukacyjne i rozrywkowe. Pewnym jest też, że w tym właśnie miejscu na mapie miasta pojawi się też nowe muzeum – muzeum fajansu. Zakończyły się też prace przygotowawcze do powstania Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Brzeskiej.
W planach budżetowych na kolejny rok znalazły się też projekty zmiany układu komunikacyjnego w Michelinie, w tym rozbudowa ulicy Szewskiej, która ma stać się alternatywą dla „miejskiego” odcinka al. Jana Pawła.
Zapis konferencji poniżej:
Komentarze (0)