Zamknij X

110 lat włocławskiego muzeum

2019-11-15 18:24:59, Maciej Kowalczyk

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej to jedna z najstarszych instytucji tego typu w Polsce. Jej korzenie sięgają 1908 roku, kiedy jeszcze w zaborze rosyjskim, decyzję o jego stworzeniu podjęli członkowie Oddziału Kujawskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Dziś, z okazji jubileuszu, nagrodzono zasłużonych pracowników tej instytucji.

Muzeum starsze niz polska niepodległość, odzyskana dekadę później, to instytucja, która od początku swojego istnienia stawiała na nieustanny rozwój. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej podjęto decyzję o rozszerzeniu ekspozycji o obiekty etnograficzne. Powiększające się zbiory oznaczały jednak, że muzeum zaczął doskwierać brak miejsca. W tej sytuacji, już w 1930 roku, wysiłkiem fundatorów, powstał znany nam do dziś gmach przy ulicy Słowackiego.

W okresie powojennym MZKiD rozwijało się nadal. W latach 70-tych w skład instytucji weszło Muzeum Historii Włocławka zlokalizowane przy Starym Rynku. W kolejnej dekadzie jego oddziałem  stało się utworzone właśnie muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i Muzeum Etnograficzne na wiślanych bulwarach. Wreszcie w 1990 roku powstały Zbiory Sztuki przy ulicy Zamczej a trzy lata później, perełka, Park Etnograficzny w Kłóbce.

Ostatnie lata to w historii muzeum czas inwestycji. Rozpoczęty w 2013 roku remont Muzeum Historii Włocławka zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Trzy kamieniczki stanowiace jego siedzibę przeszły gruntowny remont i modernizację. Ta nie ominęła także sposobu w jaki eksponowane są jego zbiory. Rozrastał się też Park w Kłóbce. Zakupiony przez samorząd województwa (któremu podlega MZKiD) pałac Orpiszewskich, po remoncie, w 2016 roku został doceniony przez kapitułę konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany 2016”. Zmienił się także sam teren parku a to, jak podkreśla samorząd i dyrekcja muzeum, nie koniec inwestycji związanych z muzeum.

Na dzisiejszej uroczystości z okazji 110 lat istnienia placówki, wicewojewoda Józef Ramlau w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył medale zasłużonym pracownikom placówki.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz