Miasto wyciąga rękę do dłużników

2019-11-14 15:21:52, Maciej Kowalczyk

Około 68 milionów złotych. To kwota zaległości mieszkańców lokali komunalnych wobec miasta. Zadłużonych jest 48% mieszkańców tych nieruchomości. Dług można odpracować – dziś sposoby na to przedstawił ratusz.

Od roku 2016 we Włocławku funkcjonuje program, dzięki któremu mieszkańcy lokali komunalnych mogą odpracować swoje zadłużenie wobec miasta. „Program Oddłużanie” do listopada tego roku przyniósł miastu ponad 200 tysięcy złotych odzyskanych należności. Osoby przystępujące do Programu są zatrudnione w ramach robót publicznych . w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, OSIR, MZUKiD, ŚDS, Miejskiej Jadłodajni „U Św. Antoniego”, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr1 „MALUCH” czy też DPS na „Skarpie”. Uczestnicy programu są zobligowani do przekazywania 50% swojego wynagrodzenia na rzecz zawiadującej komunalnymi nieruchomościami Administracji Zasobów Komunalnych.

Partnerami programu, oprócz AZK, jest też MOPR i Powiatowy Urząd Pracy, dzięki czemu przynosi on zyski wykraczające poza samą spłatę zadłużenia. Możliwość regulowania zobowiązań przez lokatorów mieszkań komunalnych poprzez ich odpracowanie to także szansa na wyjście ze spirali długów i zmianę postaw beneficjentów.

To jednak nie jest jedyna możliwość wyjścia z długów, jaką oferuje mieszkańcom ratusz. Od sierpnia tego roku mogą oni wziąć także udział w programie „Wolontariat szansą na oddłużenie”. Jak sama nazwa wskazuje zainteresowani, mogą odpracować należności w ramach wolontariatu prowadzonego przez miejskie instytucje. 11 spośród nich zgłosiło zapotrzebowanie na 73 wolontariuszy. W październiku, pierwszym miesiącu jego funkcjonowania, podpisano 34 porozumienia o współpracy, a 1143 przepracowane godziny dały efekt w postaci redukcji zadłużenia o blisko 17 tysięcy złotych. Jeśli udałoby się utrzymać taką dynamikę, oznaczałoby to, że wolontariusze w rok odpracują dług, który miasto „odzyskiwało” w ramach Programu Oddłużanie, przez blisko 3 lata.

W programie mogą wziąć udział najemcy lub byli najemcy lokali komunalnych, którzy posiadają minimum 3-miesięczne zadłużenie. Co ważne program adresowany jest również do członków rodzin lub osób najbliższych pełnoletnich współodpowiadających za zadłużenie.
Miasto zachęca do udziału w obu programach i zapowiada, że będzie walczyć o egzekwowanie należności. Powód jest prosty – 68 milionów złotych, o których wspomnieliśmy na wstępie:

To połowa budżetu inwestycyjnego miasta, jaki planujemy na rok 2020 – zauważa prezydent Marek Wojtkowski – Dajemy szansę na spłatę zadłużenia. Natomiast wobec tych osób, które nie płacą, mówię to otwarcie, będziemy stosowali środki prawne i będziemy bezwzględni. Niestety, to jest ten czas, kiedy trzeba sobie powiedzieć pewne rzeczy wprost. Będziemy, stosując oczywiście wszystkie środki dozwolone prawem, te należności egzekwować – zapowiada prezydent

Komentarze (2)


Konfederat (2019-11-14 18:31:57) Zgłoś do moderacji
Czyli program oddłużający zwraca rocznie ok 50tys. zł, a nowy program (wolontariat) ok 200tys. rocznie. Dług (O ILE NIE BĘDZIE WZRASTAŁ) zostanie oddany za 272 lata... Brawo! Państwo prezydenci i dyrektorzy, nie ma to jak dynamiczne działanie :) A wszystkim przyszłym wyborcom w wyborach samorządowych życzę dalej takich dobrych kandydatów.
E Stańczak (2019-11-14 21:06:11) Zgłoś do moderacji
Panie Prezydencie mówi Pan o gigantycznym zadłużeniu lokatorów mieszkan kom.Ja mieszkam w takim mieszkaniu oczywiście nie jest zadłużone.5 osób na 36 m.3 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku szkolnym.Dochod nasz ok 10.000 tyś miesięcznie. Chce zamienić na większe zadłużone i nie mogę.Zaplace zadłużenie.Czekam na propozycje zamiany bezskutecznie.W czym tkwi problem .jest mnóstwo chętnych na zamianę i zapłacenie zadłużenia tylko proszę nam to udostępnić.

Dodaj swój komentarz