Niezbędnik barmana – 6 najważniejszych akcesoriów barmańskich

2019-11-08 16:16:49, Informacja sponsorowana

Nie zaznajomiony z tajnikami sztuki barmańskiej laik może się zdziwić, ilu przyborów wymaga profesjonalne przygotowywanie drinków. Nie oznacza to jednak, że amator nie może rozpocząć miksowania koktajli. W istocie już kilka narzędzi wystarczy, by zachwycić bliskich pysznymi i świetnie prezentującymi się alkoholowymi kreacjami. Dowiedz się, w jakie artykuły barmańskie się zaopatrzyć, by móc zacząć przygodę z miksowaniem!

Podstawowe przybory barmańskie – shaker

Shakery to niewątpliwie podstawowe akcesoria dla barmana. Wiele drinków wymaga przygotowywania poprzez wstrząśnięcie z lodem. Profesjonalne shakery różnią się przede wszystkim budową, a także wielkością czy materiałem, z którego zostały wykonane. Jako amator możesz odwiedzić sklep barmański albo nawet supermarket i znaleźć właściwe dla siebie narzędzie, czyli shaker trzyczęściowy składający się z metalowego lub szklanego kubka, nakładanej na niego głowicy z wbudowanym sitkiem i przykrywki, która zapobiega rozlewaniu płynu podczas wstrząsania. Takie wyposażenie barmańskie jest najprostsze w użyciu i z jego obsługą poradzi sobie nawet kompletny amator.

Miarki

Miarki zwane przez profesjonalistów Jaggerami to kolejne ważne akcesoria barmańskie. Co prawda wielu z nich stosuje technikę free pouring, czyli swobodnego nalewania bez użycia miarek, jednak jigger może przydać się np. podczas komponowania klasycznych lub bardzo skomplikowanych koktajli, w których bardzo ważna jest idealna precyzja. Klasyczne miarki to artykuły barmańskie, które wyglądają podobnie, co można sprawdzić np. w sklepie Technica (w tym miejscu https://sklep.technica.pl/przybory-barmanskie), jednak różnią się pojemnością. Najpopularniejszy jest wariant dwustronny, który wygląda jak dwa połączone stożki. Z jednej strony znajduje się miarka większa – zazwyczaj 50, 60 lub 30 ml – a z drugiej mniejsza, zwykle odpowiednio mieszcząca 25, 30 lub 15 ml.

Łyżka barmańska

Kolejne ważne akcesoria dla barmana to… łyżki. Różnią się one jednak od tych kuchennych czy stołowych. Łyżka barmańska jest osadzona na długim trzonku i służy do mieszania tych mikstur, których nie powinno się wstrząsać w shakerze. Świetnie nadaje się też do kontrolowania przepływu poszczególnych składników przy komponowaniu efektownych drinków warstwowych.

Nalewaki do butelek

Nalewaki to artykuły barmańskie, które mogą wydawać się zbędne, jednak niesamowicie ułatwiają i przyspieszają pracę. Dozownik pomaga kontrolować przepływ zawartości butelek, tworząc cienki i równomierny strumień. Dzięki temu łatwiejsze jest zarówno wlanie alkoholu do miarki, jak i free pouring czy delikatne wykonanie warstw w szklance. Każdy sklep barmański ma w swoim asortymencie różnorodne nalewaki. W domowym barze bardzo dobrze sprawdzą się nawet te najtańsze, plastikowe.

Muddler

Muddler to tłuczek o budowie, która idealnie nadaje się do rozgniatania owoców i ziół w szklankach. Na pewno widziałeś go „w akcji”, jeśli choć raz patrzyłeś na ręce barmanowi, który przyrządza mojito. Tego rodzaju przybory barmańskie mają jednak znacznie szersze zastosowanie, umożliwiając wykorzystanie świeżych owoców w tworzonych koktajlach.

Szkło

To, w czym podajemy drinki, również jest bardzo ważne! Dlatego odpowiednie szkło to akcesoria barmańskie, o których nie wolno zapominać. Na początek przydadzą się wysokie szklanki typu highball to tzw. long drinków i niższe cylindryczne z grubym dnem zwane old fashioned lub po prostu whiskówkami. W zależności od swoich preferencji warto zaopatrzyć się też w eleganckie kieliszki do Martini (w których serwuje się też np. Cosmopolitan, Sidecar i inne klasyczne koktajle) czy Margarity lub wysokie szkło na niskiej nóżce typu hurricane (wykorzystywane np. do pinacolady i innych słodkich, „tropikalnych” drinków).

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz