Budżet Obywatelski - 6 projektów do realizacji

2019-10-17 14:40:09, Maciej Kowalczyk

Plac rekreacyjny, Projekt „Zdrowe Zazamcze”, siłownia i budki lęgowe dla ptaków. Znamy już wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim 2020. Dziś odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczną edycję.

To była edycja rekordowa. Włocławianie oddali w niej łącznie 20 417 głosów, w tym 4491 elektronicznie, w sposób tradycyjny zdecydowało się oddać głos 15912 mieszkańców. Oddawali oni swoje głosy na 30 zakwalifikowanych do rywalizacji projektów.

W tym roku pula środków przeznaczonych na sfinansowanie projektów wyniosła 4 miliony złotych. Ostatecznie zakwalifikowano do realizacji 6 spośród nich, cieszących się największym poparciem i mieszczącym się w zaplanowanym budżecie BO. Jak kształtowały się ostateczne wyniki głosowania? Oto zwycięskie projekty:

  • Projekt ZDROWE ZAZAMCZE, koszt 1 mln złotych, głosów: 481.
  • Plac zabaw i siłownia w Michelinie, koszt 1 mln złotych, głosów 2816.
  • Rozbudowa Placu Zabaw, przy PP nr 9, koszt 600 tysięcy złotych, głosów 2141.
  • Budowa boiska przy II LO, koszt 1 mln złotych, głosów 1810.
  • Siłownia i plac rekreacyjny przy SP 14, koszt 300 tysięcy złotych, głosów 985.
  • Projekt „Stop komarom i meszkom”, koszt 84 tysiące złotych, głosów 829.

Warto w tym miejscu zauważyć, że więcej głosów niż projekt zlokalizowany przy SP 14 zyskał inny – Modernizacja placu zabaw przy PP 6, jednak koszt wykonania projektu (500 tysięcy złotych) wykraczał poza tegoroczny Budżet Obywatelski. W tej sytuacji na „liście do realizacji” znalazł się kolejny. Podobna zresztą sytuacja miała miejsce w przypadku „Stop komarom i meszkom”. Także i tu wyprzedzające ją propozycje, wykraczały poza możliwości finansowania.

Te instrumenty partycypacyjne, które staramy się wdrażać w naszym mieście przynoszą coraz lepsze efekty – mówił prezydent Marek Wojtkowski, komentując rekordową frekwencję wśród mieszkańców.

Na konferencji podkreślono także, że pomysłodawcy zgłoszonych inwestycji, także sami zadbali o to, by liczba głosujących była jak największa, kreatywnie promując swoje pomysły, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych. Efekt wydaje się bardziej niż zadowalający.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim włocławianom. Przede wszystkim tym, którzy zdecydowali się zgłosić swoje projekty i później te projekty promować i zachęcać do głosowania – mówił prezydent.

Pełna wyniki głosowania znaleźć można pod tym linkiem. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne edycje BO cieszyć się będą, co najmniej, tak samo dużą popularnością. Już w tej chwili padły deklaracje, że ratusz poważnie myśli o zwiększeniu puli środków na Budżet Obywatelski w kolejnym roku.

Komentarze (1)


Anna (2019-10-20 13:33:27) Zgłoś do moderacji
Projekt " Stop komarom i meszkom" bezcenny :D Brawo!

Dodaj swój komentarz