Czasy nowoczesnej medycyny. Szczepienia

2019-10-11 17:46:48, Maciej Kowalczyk

Trzeba być zdrowym. To truizm, choć pytanie pozostaje co robić, by możliwie najdłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem. Ma na to wpływ wiele czynników od trybu życia począwszy, poprzez sposób odżywiania, a na przyczynach od nas niezależnych (np. genetycznych) kończąc.

Na genetykę wpływu nie mamy. Są jednak takie „narzędzia”, które pozostają w naszych rękach. Tylko od nas zależy sposób odżywiania, nie poddawanie się nałogom, czy zapobieganie chorobom przez szczepienia ochronne. Podobno jeden dolar wydany na profilaktykę pozwala zaoszczędzić 150 dolarów, które trzeba wydać na leczenie.

Historia szczepień ochronnych sięga czasów handlu niewolnikami, ale dopiero XIX wiek w osobach chociażby Pasteura i Kocha, dał światu broń do walki z niebezpiecznymi drobnoustrojami dotąd dziesiątkującymi populację. Tak nadeszły czasy nowoczesnej medycyny. Udało się wyeliminować min. ospę prawdziwą i dyfteryt. Arsenał wciąż się powiększa. Jesteśmy w stanie zabezpieczać nasz organizm przed odrą, czy polio, które do niedawna stanowiły ogromne zagrożenie. Warto się szczepić i warto korzystać z możliwości jakie dają programy szczepień dla mieszkańców realizowane przez włocławski ratusz w ramach działań profilaktycznych.

Grypa, pneumokoki i wirus HPV – tym niebezpieczeństwom możemy zapobiec korzystając z programu realizowanego w Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej na zlecenie Urzędu Miasta.

Możemy bać się chorób, ale musimy też pomyśleć jak możemy ich unikać i jak ustrzec się ich konsekwencji. Nie możemy zaprzeczać, że szczepienia ochronne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobo zakaźnym. Serdecznie zapraszamy włocławian do skorzystania z tej możliwości.

Do szczepień na grypę zachęcamy seniorów w wieku powyżej 65 roku życia. Grypa sezonowa jest poważnym niebezpieczeństwem. Powodować może powikłania kończące się nawet śmiercią. Do najcięższych zalicza się zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, czy opon mózgowych. Od końca września do połowy listopada szczepionki są dostępne we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej (nie trzeba być zapisanym na listę pacjentów MZOZ). Ze szczepień może skorzystać 2400 włocławian. Na walkę z tegoroczną grypą, miasto przeznaczyło 101 400zł.

Pneumokoki to równie poważne zagrożenie, zwłaszcza dla osób starszych. Bakterie te są odpowiedzialne min. zapalenie opon mózgowych lub sepsę.
Włocławski program szczepień przeciw pneumokokom skierowany jest również do osób powyżej 65 lat, leczących się jednocześnie z przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej. Szczepienia będzie można wykonać we wszystkich przychodniach Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz w Przychodni Pulmonologiczno-Alergologicznej w Zespole Przychodni Specjalistycznych na ul. Wyszyńskiego do 31 grudnia br. Dodatkowym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o leczeniu. Ze szczepienia skorzystać może 150 włocławian. Program kosztujący 45 000zł współfinansowany jest z środków woj. kujawsko-pomorskiego.

Dziewczęta w wieku 12 lat mogą zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, minimalizującym na przyszłość zagrożenie nowotworem szyjki macicy.

Wszystkie osoby zainteresowane szczepieniami oferowanymi w ramach miejskich programów profilaktycznych mogą uzyskać bliższe informacje w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego pod numerami telefonów: 54 414 49 59.

Fotorelacje


Komentarze (1)


Janina kowalska (2019-10-02 09:47:40) Zgłoś do moderacji
hpv...właśnie, ja żałuję ze nie zaszczepiłam się wcześniej, teraz nie miałabym stresu za kazdym razem i nerwów... Teraz co prawda cytologia wychodzi mi ok i stosuje zapobiegawczo przede rakiem żel papilocare ale i tak wiecie, stres jest

Dodaj swój komentarz