Zamknij X

Czyste powietrze - eksperci pokażą jak napisać wniosek o dofinansowanie.

2019-09-09 14:58:23, Maciej Kowalczyk

Czyste powietrze, to rządowy program dotacji do wymiany źródeł ciepła w domach Polaków. Od kilku lat smog, w znacznej mierze pochodzący z ogrzewania pomieszczeń za pomocą przestarzałych pieców, pozostaje utrapieniem dla wielu polskich miast. Na tej liście niestety znajduje się też Włocławek. Jak pozyskać dotację na likwidację naszego „kopciucha”? Dowiedzieć się tego będzie można na otwartych spotkaniach dla mieszkańców organizowanych przez radną Agnieszkę Jurę-Walczak.

Samorządy od lat toczą bój o poprawę jakości powietrza w miastach. Walka to trudna, bo aby ograniczyć, czy docelowo wyeliminować „niską emisję” z listy źródeł smogu konieczne są spore nakłady finansowe. Mieszkańcy niejednokrotnie chcąc przestawić się na bardziej ekologiczne ogrzewanie zderzają się z rzeczywistością w postaci kosztów zakupu nowego źródła ciepła i całej instalacji grzewczej.

„Czyste Powietrze” ma umożliwić taką inwestycję szerszej grupie Polaków. Program realizowany za pośrednictwem biur WFOŚiGW przewiduje udzielenie dotacji w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani dotacją, a na przykład pożyczką, lub z jakiegoś powodu chcemy połączyć te dwie formy, także możemy zgłosić się do Funduszu.

Pytaniem, które zadaje sobie wielu przyszłych beneficjentów, jest to, w jaki sposób składać wniosek, tak, by miał on jak największe szansę na wsparcie. To właśnie odpowiedzi na nie udzielać będą doradcy podczas szkoleń organizowanych prze włocławską radną. To tu będzie można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z rządowym programem:

Jak starać się o dotację, jak pisać wnioski, jakie dokumenty do tych wniosków należy złożyć, a także jak wygląda później procedowanie tych wniosków w praktyce – tłumaczy Agnieszka Jura-Walczak.

Te spotkania odbędą się na trzech włocławskich osiedlach. We wtorek 10 września jedno z nich odbędzie się na Zawiślu, w Zespole Szkół przy ulicy Willowej. Początek zaplanowano na godzinę 17:00. O tej samej porze rozpocznie się następnego dnia spotkanie w Szkole Podstawowej nr 12 na Południu. Cykl zaś zamknie spotkanie na Kazimierza Wielkiego. Tam praktyczną wiedzę i umiejętności pozyskać będzie można w SP nr 2. Także i to spotkanie rozpocznie się o 17:00.

 

Komentarze (2)


Joanna (2019-09-10 10:38:34) Zgłoś do moderacji
Cieszę się, że coraz więcej samorządów wchodzi w tą walkę ze smogiem aktywnie. Wydaje mi się, że im bliżej mieszkańca jest "program" tym lepiej, wielu ludzi woli dopytać, potrzebuje pomocy. Sama dzięki niemu mam kocioł EEI PELLETS od Kostrzewy i wiem jak wiele miałam wątpliwości odnośnie umowy i dokumentów niezbędnych do jej podpisania.. ciągle na telefonie wisiałam, teraz ludzie będą mieli łatwiej a my dzięki temu będziemy mieli czystsze powietrze.
Małgorzata (2019-09-14 18:14:43) Zgłoś do moderacji
Fajnie ,że więcej osób się angażuje w program czyste powietrze bo naprawdę warto , ja sama z niego skorzystałam i cieszę się nowym kotłem ekologicznym od kostrzewy , powiem że ta firma jest bardzo profesjonalna i posiadają dobrej jakości kotly

Dodaj swój komentarz