Oszustwo na BLIK. Cyberprzestępcy podszyli się pod włocławiankę, by wyłudzić pieniądze

2019-08-21 14:38:07, Natalia Cieślak

Oszuści włamują się na konta na facebook’u, następnie podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze ‘messenger’ i za pomocą wyłudzonego kodu BLIK okradają ich.

Cyberprzestępcy, którzy podszywają się za osobę nam bliską najczęściej wysyłają wiadomość o tym, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu czy problemy płatnicze w internecie. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia nawet z ‘nawiązką’ po czym okrada swoją ofiarę.

Taka historia wydarzyła się Pani Anicie z Włocławka która postanowiła opisać całe zdarzenie na portalu ‘facebook’, aby przestrzec innych użytkowników.

„Witam, wczoraj o godz. 18:45 ktoś mi się włamał na konto Facebooka. Chciał wyłudzić pieniądze od moich znajomych sposobem kodu blik. Do około 70 osób trafiła taka wiadomość: "Hej masz może możliwość płatności blikiem?. " Gdy ktoś z moich znajomych odpisał (tak, oczywiście). to ten oszust w moim imieniu odpisywał " A zapłacisz mi za zamówienie? bo mi coś kodu nie generuje ja oczywiście przelewem oddam całą kwotę mogę nawet z nawiązką na pomoc".Niestety to chyba nie pierwszy raz taka akcja wyłudzania pieniędzy ponieważ wielu znajomych po dostaniu takiej wiadomości " Hej masz może możliwość płatności blikiem? " od razu zaczęli wydzwaniać i wypisywać do mojego narzeczonego i brata że ktoś mi się włamał na konto Facebooka." - opisała Pani Anita na swoim koncie na Facebook'u.

Włocławianka podejrzewa, że oszuści zyskali dostęp do jej konta kiedy ona dostała wiadomość od koleżanki proszącą o udostępnienie postu w sprawie uprowadzenia córki jej znajomej. Często tego typu wiadomości kierują do fałszywych stron, które wymagają ponownego logowania do portalu społecznościowego.

Najprawdopodobniej właśnie w ten sposób oszuści uzyskują login i hasło do autentycznego konta użytkownika. Aby nie paść ofiarą przestępców, warto pamiętać aby w dzisiejszych czasach sprawdzać wszystko trzykrotnie. Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo swojego konta na Facebooku.

Portal umożliwia włączenie funkcji powiadomień o próbach logowania do Twojego konta z nieznanych urządzeń. Następnie, nie klikać na podejrzane linki lub zdjęcia nadesłane przez znajomych i nie logować się do swoich kont na portalach społecznościowych przez fałszywe strony. Dodatkowo, zawsze sprawdzajmy, jaką transakcję potwierdzamy w aplikacji. Dociekliwość i asertywność mogą uchronić nas przed cyberoszustami.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz