WRM ruszy lada dzień

2019-08-06 16:57:50, Maciej Kowalczyk

50 rowerów i 5 stacji, w których będzie je można wypożyczyć. Włocławski Rower Miejski ruszy najdalej w przyszłym tygodniu. System wybrany do realizacji w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego na razie funkcjonować będzie jako pilotaż.

Jako pilotaż, bo docelowo włocławianom służyć ma 200 jednośladów, jednak jak tłumaczy zastępca prezydenta Krzysztof Kukucki, wzorem Olsztyna ratusz chce najpierw „zdiagnozować” funkcjonowanie systemu. Na początku więc zbierane będą dane na temat tego, jak i gdzie najchętniej mieszkańcy miasta korzystać będą z systemu. Pozwoli to na jego optymalizację w docelowej postaci. Przygotowania do przetargu na „Duży Rower” (jak nazywany jest docelowy projekt) trwają. Póki co system ma funkcjonować przez trzy kolejne sezony. Na taki okres wystarczą środki przeznaczone na projekt w ramach BO.

Rowery jakie znajdziemy w stacjach na terenie miasta to rowery czwartej generacji. Oznacza to tyle, że nie potrzebują one do funkcjonowania stacji, na których trzeba jednoślad zaparkować. Moduły GPS i komputery pokładowe umożliwiają zlokalizowanie pojazdów w mieście a dane te będą udostępniane użytkownikom poprzez specjalną aplikację. Dzięki temu każdy zainteresowany będzie mógł szybko znaleźć najbliższy gotowy do drogi pojazd. Niemniej miasto zdecydowało się na utworzenie stacji, by przynajmniej na początku, jeszcze lepiej poznać przyzwyczajenia włocławian i ich potrzeby w ramach systemu. Gdzie pojawią się stacje?

Będzie ich pięć:

  • Zazamcze – ul. Promienna,
  • Kazimierza Wielkiego – ul. Ostrowska,
  • Centrum – ul. Okrzei i Basen „Delfin”
  • Południe – ul. Kaliska.

Pierwszych 20 minut korzystania z pojazdu nie kosztować nas będzie nic. Jeśli zdecydujemy się na nieco dłuższą trasę i korzystać będziemy z niego do godziny, podróż kosztować będzie nas złotówkę, podobna kwota to koszt korzystania z roweru przez kolejną godzinę. Jeśli zdecydujemy się z niego korzystać przez kolejnych 60 minut opłata wzrośnie o 2 złote, za każdą kolejną o 3 złote. 

Rowery systemu WRM , które pojawią się na ulicach miasta będą utrzymywane i konserwowane przez zewnętrznego operatora, firmę Orange. Więcej w materiale wideo.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz