Zamknij [X]

Plac Wolności z klocków, wspólne sadzenie warzyw i... miejskie śniadanie

2019-07-18 15:50:59, Maciej Kowalczyk

To tylko niektóre z wakacyjnych propozycji organizacji pozarządowych dla mieszkańców Śródmieścia i nie tylko. O szczegółach usłyszeliśmy na zorganizowanej dziś w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu konferencji.

Mikrogranty – to narzędzie w rękach miejskiego ratusza, które ma wspomagać prospołeczne inicjatywy realizowane przez mieszkańców, instytucje czy stowarzyszenia, w obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Trafiają one do zainteresowanych od ubiegłego roku, kiedy zrealizowano sześć podobnych inicjatyw, na kwotę ponad 13 tysięcy złotych

W tym roku działania są kontynuowane. Jako pierwsze, z uzyskanej dotacji, może skorzystać Stowarzyszenie „Ładowarka”, które uzyskało 2,5 tysiąca złotych dofinansowania.

Zaczynamy cykl wakacyjnych spotkań – mówił o szczegółach Dominik Cieślikiewicz z „Ładowarki”

 Spotkamy się, co najmniej, trzykrotnie. Pierwszy raz już w tę sobotę, tzn. 20-tego lipca na podwórku „Gwoździarni”(...) przy ulicy Szpichlernej 7/9. Od godziny 11:00, przez około 3-4 godziny będziemy tworzyć miejski warzywniak. To są warsztaty, na które zapraszamy dzieci i młodzież ze swoimi opiekunami.

Tego dnia na podwórku dawnej fabryki gwoździ powstanie miejsce do sadzenia warzyw i ziół. Sprzęt i nasiona zapewnia stowarzyszenie, niemniej, można także pojawić się z własnymi narzędziami lub sadzonkami. Co najbardziej interesujące, to co wyrośnie w „miejskim warzywniaku” będzie można zjeść na wspólnym śniadaniu w ostatnią wakacyjną sobotę – 31 sierpnia, także w „Gwoździarni”. To jednak nie koniec atrakcji. Tego samego dnia, 20 lipca, podobnie jak przed rokiem „Gwoździarnia” zamieni się w plenerowe kino. Na ekranie będzie można zobaczyć polski film „Rewers” z 2009 roku.

W niedzielę zaś, po godzinie 10:00, organizatorzy zapraszają na podwórko Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Zainteresowani będą mogli wybudować makietę włocławskiego Placu Wolności z klocków lego. Nie będzie to jednak „zabawa dla zabawy”. Ta makieta, która później pojawi się w holu Urzędu Miasta (gdzie każdy będzie mógł dowolnie modyfikować klocki), stanowić będzie „kreatywną konsultację” na temat tego, jak w przyszłości ma wyglądać centralny plac miasta. Przypomnijmy bowiem, że w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, także i on ma doczekać się przebudowy w kolejnych latach. Tego samego dnia odbędą się także „Warsztaty Sadzenia Wędrujących Drzew”. Sadzonki z roślinami powędrują z COP do różnych zakątków miasta.

Wszystkie te inicjatywy powstały w ramach systemu mikrograntów udzielanych przez włocławski ratusz:

Na okres realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji, czyli na okres 10 lat, od roku 2018 do 2028 roku przewidzieliśmy kwotę 200 tysięcy złotych. Czyli 20 tysięcy złotych co roku przeznaczamy na mikrogranty – precyzuje Barbara Moraczewska.

Na dzisiejszej konferencji dowiedzieliśmy się także więcej o zbliżającym się wielkimi krokami „Tykociński Włocławek Film Festival”. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie na naszej stronie już wkrótce.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz