200 tysięcy złotych na Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy. Rządowa promesa na taką kwotę powędrowała dziś na ręce dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Piotra Grudzińskiego. Wraz z wkładem własnym samorządu w wysokości 20 tysięcy złotych pozwoli to na stworzenie "tymczasowego domu" dla 15 osób.
Podobny ośrodek funkcjonował we Włocławku już przed laty. Teraz ponownie na mapie Włocławka pojawi się miejsce, w którym bezpieczną przystań znajdą ofiary przemocy, które trzeba, w nagłych przypadkach, odseparować od sprawców. Takie schronienie znajdą w budynku przy ulicy Żytniej 58, gdzie już w tej chwili działa Sekcja Interwencji Kryzysowej MOPR.
Promesa jaka została dziś przekazana przez wicewojewodę Józefa Ramlaua pozwoli na rozpoczęcie prac adaptacyjnych. W budynku znajdzie się miejsce dla 15 ofiar przemocy, które będą mogły w tym miejscu „stanąć na nogi” pod opieką pracowników społecznych i terapeutów. Jak podkreślano znajdzie się tu także miejsce dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy dotąd ( w razie wystąpienia takiej konieczności ) musieli szukać podobnych miejsc w okolicy Inowrocławia i w Tucholi, gdzie już funkcjonują podobne ośrodki. To, że Ośrodek Wsparcia ma rację bytu w naszym mieście potwierdzają statystyki. Aż 10% wystawionych w tym roku niebieskich kart w województwie, to te z Włocławka, co podkreślała wiceminister Anna Gembicka, która również wzięła udział w uroczystości:
Ten ośrodek, mamy nadzieję, odpowie na potrzeby, problemy ofiar, które spotykają się z przemocą. To jest bardzo poważny problem i my jako rząd Prawa i Sprawiedliwości pracujemy nad tym, aby ofiarom przemocy zapewnić bezpieczne schronienie.
Podobnie potrzebę uruchomienia ośrodka motywuje posłanka Joanna Borowiak, wskazując, że tylko w tym roku uruchomiono 290 procedur niebieskich kart, a blisko 100 osób potrzebowało interwencji w trybie natychmiastowym:
Cieszę się bardzo,że ten specjalistyczny ośrodek, który powstanie jako wsparcie rządu PiS w kwestii rozwiązywania problemów ofiar przemocy w rodzinie będzie ośrodkiem ponadregionalnym. Będzie obejmował swoim działaniemmiasto Włocławek i sąsiadujące z nami gminy. To jest liczebnie 190 tysięcy osób – podkreślała.
Na ten ponadregionalny aspekt zwracał też uwagę dyrektor Piotr Grudziński;
My składając ten wniosek, jak żaden inny, konsultowaliśmy się z wszystkimi wójtami i burmistrzami, z kierownikami ośrodków pomocy społecznej. Rozpoznawaliśmy również ich potrzeby. Bardzo dziękuję wszystkim służbom wojewody, które miały również do wyboru inne wnioski i to nasz został rekomendowany.
Dyrektor Grudziński zapewniał, że MOPR bdzie dążył do uruchomienia ośrodka „jak najszybciej”. Z innych źródel wiemy, że możliwym, choć jeszcze nie przesądzonym terminem jest jesień tego roku.
Komentarze (0)