Weekend z kulturą

2019-07-11 09:57:11, Maciej Kowalczyk

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy koncerty w Toruniu, Szafarni i Kłóbce. Zabrzmi muzyka hiszpańska i utwory polskiego romantyzmu.

W sobotę (13 lipca) w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu oraz w niedzielę (14 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi kwartet smyczkowy Quatuor Europa. Zespół tworzą znakomici muzycy, soliści najważniejszych orkiestr europejskich, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej. Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecne miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii. Podczas koncertów artyści zaprezentują utwory hiszpańskich kompozytorów oraz utwory inspirowane muzyką hiszpańską. Wydarzenie będzie połączone z degustacją hiszpańskich win. Organizatorem toruńskiego koncertu jest Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Więcej informacji tutaj i tutaj.

Z kolei w niedzielę (14 lipca) Ośrodek Chopinowski zaprasza nadrugi koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”. W wykonaniu Leny Ledoff zabrzmią jazzowe aranżacje kompozycji Fryderyka Chopina. Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Woroneżu. Występuje z koncertami w oryginalny sposób łącząc muzykę klasyczną i jazzową. Komponuje muzykę dla teatru, jest autorką projektów muzycznych i utworów literackich. Częścią wydarzenia będzie także możliwość wysłuchania fragmentów Kuriera Szafarskiego, które przedstawi aktorka Agnieszka Wawrzkiewicz-Kowalska. Więcej na stronie ośrodka.

W sobotę (13 lipca) na tarasie dworu Kłóbce odbędzie się piąty koncert z cyklu „Wieczór pod lipą”. W bieżącym roku mija 200. rocznica urodzin Marii Wodzińskiej – dawnej mieszkanki dworu i narzeczonej Fryderyka Chopina. Jednocześnie rok 2019 jest „Rokiem Moniuszkowskim” z racji 200. rocznicy urodzin „Ojca opery narodowej”. W związku z tymi rocznicami, program koncertu będzie obejmował utwory kompozytorów polskich doby romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. W programie utwory instrumentalne oraz pieśni Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, a także inspirowane folklorem kompozycje Henryka Wieniawskiego. Wystąpi zespół Camerata Vladislavia w składzie: Marek Dzięcielewski (I skrzypce), Violetta Dzięcielewska (II skrzypce), Emilia Mikołajczyk (sopran), Michał Ziobrowski (fortepian). Więcej na stronie organizatora Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

(Inf. prasowa Urząd Marszałkowski)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz