Zamknij [X]

12:00 - godzina prawdy. Znamy wyniki rekrutacji do szkół

2019-07-11 15:23:41, Maciej Kowalczyk

11 lipca, godzina 12:00. Ten termin w kalendarzach włocławskich absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów od dawna był zaznaczony na czerwono. Właśnie dziś ogłoszono wynik rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczny proces rekrutacyjny już od dawna wzbudzał emocje. Powodem był „podwójny rocznik”, jaki od września rozpocznie naukę w szkołach podstawowych. Na skutek reformy edukacji, do szkół powędrują wtedy absolwenci ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów. Efekt – tłok, na który przygotowywały się samorządy w całej Polsce. Z wielu miast w kraju napływały i napływają informacje o tym, że z powodu zwiększonej liczby kandydatów, dla niektórych zabraknie miejsc w wymarzonych placówkach, nawet zaś jeśli się do nich dostaną może się okazać, ż ich zajęcia w roku szkolnym kończyć się będą wieczorami.

Jak zapewniał od wielu miesięcy włocławski samorząd, na ten zwiększony napływ kandydatów szkoły przygotowywały się od dawna. W rekrutacji przed rokiem szkolnym 2019/2020 włocławski ratusz przygotował w prowadzonych przez siebie szkołach 106 oddziałów klas pierwszych. Tak, by zasady rekrutacji były sprawiedliwe – 53 spośród nich dedykowane były dla uczniów gimnazjów, zaś 53 dla absolwentów podstawówek. Ponadto uruchomiono cztery dodatkowe klasy integracyjne dla osób z niepełnosprawnością. Trzy w liceach i jedno w Zespole Szkół Ekonomicznych. Ogółem w liceach, technikach i szkołach branżowych przygotowano 3287 miejsc. Kto się o nie ubiegał?

Liczba absolwentów podstawówek to 1600 osób, w przypadku gimnazjalistów – 1644 osoby. Zakwalifikowanych (przyjętych do wybranych szkół) zostało 1524 byłych ośmioklasistów i 1553 gimnazjalistów. Jak widać, nie do wszystkich uśmiechnęło się szczęście. We Włocławku pojawiło się 76 absolwentów klas ósmych i 91 gimnazjalistów „nieprzydzielonych”.

Nieprzydzielonych, czyli osoby które nigdzie nie znalazły swojego miejsca, ponieważ, być może, dokonały wyboru szkoły gdzie nie zostali zakwalifikowani, ze względu na zbyt niską liczbę punktów, lub nie dokonały wyboru trzech szkół. Bo tacy uczniowie też u nas są – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Włocławka Barbara Moraczewska.

Dla wszystkich jednak ostatecznie znajdzie się miejsce w placówkach. Ogółem, na absolwentów, czeka bowiem 1641 miejsc przeznaczonych dla byłych uczniów podstawówek i 1646 miejsc dla absolwentów gimnazjów.

Słowem – na uczniów czekają jeszcze wolne miejsca, choć niekoniecznie oznacza to, że każdy znajdzie miejsce w tym typie szkół, w którym zamierzał kontynuować naukę. Najgorzej ta sytuacja przedstawia się w liceach, które jak co roku przeżywały oblężenie. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce odnotowało w tym roku II LO, w jego klasie biologiczno-chemicznej zanotowano 1,7 kandydata na jedno miejsce (w przypadku klasy dedykowanej dla absolwentów podstawówek) i 2,8 ( w przypadku absolwentów gimnazjów).

Przy tej okazji warto jednak przypomnieć, że lista przyjętych do poszczególnych szkół nie jest jeszcze ostateczną. Absolwenci mogli składać swoje podania do 3 wybranych placówek, w ślad za tym – w chwili gdy dostali się do więcej niż jednej spośród nich, muszą podjąć decyzję gdzie będą kontynuować naukę. Czas na to mają do 15 lipca. Do godziny 15:00 tego dnia, muszą dostarczyć do niej oryginał świadectwa. Ostateczne listy przyjętych poznamy więc dopiero 16 lipca o 12:00.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz