Program wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim

2019-07-01 12:54:45, Maciej Kowalczyk

Program wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim. Skorzystają włocławianie Program polityki zdrowotnej jest realizowany i współfinansowany przez samorządy z terenu województwa i Urząd Marszałkowski.

Z bezpłatnych badań diagnostycznych pozwalających na stwierdzenie zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C mogą skorzystać włocławianie nie leczeni wcześniej z powodu WZW. Badania diagnostyczne krwi na obecność antygenu HBsAg i przeciwciał anty-HCV wykonuje VITALABO Laboratoria Medyczne Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Punkty pobrań to: Przychodnia AMIMED, ul. Wiejska 31, tel. 795 486 604 (badania można wykonać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 10.30) oraz Placówka VITALABO, Al. Chopina 45/2, tel. 539 196 738 (badania można wykonać od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.00 do 11.00).

Program trwa. Badania będą prowadzone do 15 grudnia 2019 roku. Może z nich skorzystać 150 osób dorosłych zameldowanych we Włocławku.

Zapalenie wątroby to stan zapalny wywołany między innymi przez wirusy. Jak dotąd rozpoznano 5 typów wirusowego zapalenia wątroby: A, B, C, D i E. Różnią się one sposobem przenoszenia, czasem trwania i ciężkością przebiegu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C to choroby zakaźne wywołane przez wirusy HBV i HCV. Wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Do zakażenia może dojść podczas: kontaktu z zakażoną krwią, kontaktu z zakażonymi niejałowymi 

narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.), ale także w innych sytuacjach.

 

U większości osób zakażenie przebiega bezobjawowo i przechodzi w formę przewlekłą. Objawy narastają powoli, dając oznaki uszkodzenia wątroby nierzadko po wielu latach. Wirusy HBV i HCV to wirusy onkogenne, ich potencjalnie śmiertelne powikłanie to marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy. Wykrycie zakażenia umożliwia podjęcie skutecznej terapii i powrót do zdrowia.

 

Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom wirusem zapalenia wątroby typu B jest szczepienie. Polega ono na ogół na wykonaniu serii trzech zastrzyków w okresie sześciu miesięcy. Ponieważ nie wynaleziono do tej pory szczepionki przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C, należy podejmować inne środki w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Konieczna jest ogólna ostrożność np. podczas zabiegów chirurgicznych lub stomatologicznych, wykonywaniu tatuaży czy piercingu lub przy podejmowaniu stosunków seksualnych bez zabezpieczenia. Ponadto osoby poddające się zabiegom medycznym powinny zawsze się upewniać, czy lekarze stosują jałowy sprzęt medyczny i stomatologiczny.

(Inf. prasowa Urząd Miasta)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz