Prezydent na Zawiślu

2019-04-12 14:54:40, Maciej Kowalczyk

W przedostatnim już z cyklu spotkań z prezydentem Markiem Wojtkowskim, tym razem swoje problemy i oczekiwania przedstawili mieszkańcy Zawiśla. Wymiana nawierzchni na ulicy Suszyckiej, lepsze rozwiązania komunikacyjne dla przejazdu przez most stalowy, wreszcie kwestia remontu chodnika na moście - to niektóre z tematów poruszanych podczas czwartkowego spotkania.

Spotkanie w budynku Szkoły Podstawowej numer 8 było kolejną okazją do tego by zadać pytanie i uzyskać odpowiedź w kwestii najbardziej palących problemów mieszkańców Zawiśla. Te koncentrują się głównie wokół kwestii komunikacyjnych, ale nie tylko. Wiodącym problemem poruszanym na spotkaniu była kwestia przeprawy przez Wisłę. Przybyłych na spotkanie interesowało kilka kwestii. Po pierwsze oczekują zmian w organizacji ruchu przez most stalowy. Zdaniem jednego z mieszkańców Zawiśla narastający problem z przejazdem przez przeprawę w godzinach porannych (Kiedy, to cytat: "szybciej jest wybrać się przez Toruń") można rozwiązać w prosty sposób. Według tej propozycji wystarczy zmienić oznakowanie skrzyżowania przy wjeździe na most stalowy, tak, aby uprzywilejowane były pojazdy jadące ulicą Grodzką, nie, jak to ma miejsce w tej chwili, poruszające się Lipnowską. Pojawił się argument, że skutecznie zniechęci to do korzystania z tej akurat przeprawy osób, które wybierają ją z przyzwyczajenia, choć wygodniej i szybciej mogłyby podróżować włocławską tamą. Ratusz nie ma w tej cwili takich planów, niemniej korkujący się w godzinach szczytu most jest przedmiotem zainteresowania miejskich urzędników, którzy w tej chwili badają możliwość rozładowania korków po drugiej stronie przeprawy, przy Wyszyńskiego. Na razie badany będzie wpływ na ruch samochodowy zmiany ustawień sygnalizacji świetlnej. Jeśli to nie pomoże, Urząd Miasta zapowiada analizę możliwości wykonania prawoskrętu dla wyjeżdzających z przeprawy.

Most pojawiał się w dyskusji kilkukrotnie. Także kwestia jego remontu. Przypomnijmy, że sprawa przeprowadzanych tam prac finalnie trafiła do prokuratury, z uwagi na niezgodność przeprowadzonych robót ze specyfikacją techniczną zamówienia. Doniesienie złożone przez miasto dotyczy kwestii odbioru prac. Wykonanie inwestycji zostało zakwestionowane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego:

Mamy problem z niedopełnieniem obowiązków,  nie chcę mówić, że być może, z oszustwem. Także sprawa jest w prokuraturze - mówił prezydent.

Póki co z chodnika nie można korzystać, a na remont czeka jeszcze ten, pod drugiej stronie mostu, który (co także podnoszono na spotkaniu) jst w fatalnym stanie technicznym. 

Mieszkańców interesowały także kwestie związane z realizacją zaplanowanych w tej dzielnicy inwestycji Budżetu Obywatelskiego. Pojawił się także problem smogu. Narzekano, że specjalistyczny pojazd Straży Miejskiej nie pojawia się za Wisłą, by wykrywać osoby palące w przydomowych piecach odpady. Komendant Straży Miejskiej Bogdan Mielniczek potwierdził, że dotąd mobilne labratorium pojawiało się w tej części miasta jedynie po zgłoszeniach od mieszkańców. Powodem było to, że zimą priorytetem było Śródmieście, co miało związek z serią badań i analiz na potzreby procesu rewitalizacji, jesienią jednak pojazd ma pojawiać się za Wisłą częściej.

Więcej w materiale wideo:

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz