Wernisaż wystawy Adama Zapory w Nieszawie

2019-03-28 14:03:38, Maciej Kowalczyk


kiedy 2019-03-31 | 15:00 gdzie Muzeum w Nieszawie

W najbliższą niedzielę 31 marca o godz. 15:00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wernisażu wystawy pt. „Adam Zapora – malarstwo”.

Adam Zapora urodził 10.03.1979 r. we Włocławku. Historyk sztuki, krytyk, muzealnik, malarz, rysownik, grafik, ikonopis. Autor licznych wystaw muzealnych i publikacji z zakresu sztuki. Kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Członek ZPAP okręgu Toruńskiego. Założyciel Skryptorium Ikon Pax et Bonum.


Prace zgromadzone na wystawie w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie to dokumentacja mojej drogi malarskiej i jednocześnie wędrówki duchowej. Temat Sacrum, który niejednokrotnie stanowi punkt wyjścia dla malarskiej ekspresji, w ciągu ostatnich lat niemal całkowicie zdominował obszar moich poszukiwań. Stopniowe zdążanie w stronę malarstwa ikonowego jest świadomym wyborem zgłębiania prawdy wizerunku i realnego kontaktu z absolutem. W mojej twórczości malarsko wtóruję Psalmiście: Szukam, o Panie, Twojego oblicza... (Ps 27,8). Droga tych poszukiwań wiodła mnie od syntezy, niemal abstrakcji, przez kobierce barwnych plam aż po język bliski wschodnim ikonopisom. - Adam Zapora

Prezentował swoje prace na 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wyróżniony w konkursie Dzieło Roku ZPAP OT oraz nagrodzony Laurem Prezydenta Włocławka w dziedzinie plastyki w 2013 r.
Wystawa potrwa w dniach 31 marca – 02 czerwca 2019 r.

 

(Inf. Prasowa MZKiD)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz