Koncert Wielu Serc - Oligo ma już 15 lat

2019-02-04 14:38:56, Maciej Kowalczyk

W 2004 roku, kiedy powoływano do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Niepełnosprawnością Intelektualną OLIGO, powołano do życia organizację, która przez minionych 15 lat na stałe wpisała się w pejzaż lokalnych „pozarządówek” i co najważniejsze – skutecznie działało na rzecz swoich podopiecznych .Nic dziwnego, że tegoroczny, tradycyjny „Koncert Wielu Serc” organizowany przez OLIGO był okazją do hucznego świętowania. Tak też było, w miniony piątek.

OLIGO, to stowarzyszenie, które wprowadziło do lokalnej przestrzeni publicznej problemy osób z niepełnosprawnością intelektualną. To w dużej mierze dzięki jego działaniom, temat ten stał się obecny w mediach, przez co z pozycji „tabu” przesunął się do tych, będących przedmiotem naturalnej dyskusji. Nie sposób też pominąć to, co OLIGO robi dla wsparcia opieki i terapii. 

Są to zajęcia dogoterapii, hipoterapii, basenu z rehabilitantem, popołudniowej świetlicy – wymienia obecna prezes stowarzyszenia Dorota Madalińska, która tego dnia odebrała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jak mówi Aneta Jędrzejewska członkini Zarządu Województwa,ten medal to wyróżnienie dla osób wyjątkowych:

Jesteśmy z ludźmi, którzy robią niesamowite rzeczy – wskazuje na członków OLIGO Jędrzejewska – Mają siłę, żeby pokazywać, że można zmieniać (pomimo trudności jakie napotkali w swoim własnym życiu), że można zmieniać swój świat i świat innych. Myślę, że dają nadzieję wielu osobom, które spotykają się z niepełnosprawnością (…) Stowarzyszenie OLIGO pokazuje, że można żyć, że można się uśmiechać, że można poznawać świat w inny sposób.

Medal Marszałka, to jednak tylko jedno z wyróżnień, które w piątek powędrowały do Stowarzyszenia i jego członków. Te, od prezydenta Włocławka, wręczyła rodzicom działającym w OLIGO Domicela Kopaczewska. To właśnie na pracy rodziców oparty jest sukces działalności Stowarzyszenia. Stowarzyszeia, które umożliwia swoim podopiecznym "lepszy start" w dorosłość. 

Ważne jest abyśmy się solidaryzowali z wszystkimi osobami, które (…) pewien rodzaj niepełnosprawności mieli. To jest ważne żebyśmy byli razem, żebyśmy stworzyli takie warunki, żeby każdy mógł znaleźć dla siebie miejsce dla rozwoju – mówiła zastępczyni prezydenta – Wielkie podziękowania i wielki szacunek dla osób, które 15 lat temu właśnie takie Stowarzyszenie utworzyły.

Stowarzyszenie wspiera osoby z niepełnosprawnością, ułatwiając im funkcjonowanie w świecie, który nie zawsze jest otwarty i przyjazny. Choć z akceptacją i zrozumieniem jest już dużo lepiej, niż wtedy, gdy OLIGO rozpoczynało swoją misję. Lepiej jest także z rozwiązaniami systemowymi dla osób zmagających się z niepełnosprawnością. Jednak trudno zaprzeczyć, że przed OLIGO i podobnymi stowarzyszeniami wciąż sporo pracy. Wytrwałości i zapału z pewnością nie zabraknie. 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz