Zamknij X

Projekt „Technologie z klasą 1-3”. Porozumiewanie się robotów

2019-01-22 08:23:20, Maciej Kowalczyk

Uczniowie SP 20 zrealizowali kolejny etap projektu „Technologie z klasą 1-3” organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci z siedzibą w Krakowie, a rekomendowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tym razem tematyka zajęć dotyczyła sposobu porozumiewania się robotów.

Dzieci poznały postać robota Kodeusza – narratora i głównego bohatera projektu. Udaje się on w testowy lot statkiem kosmicznym nowej generacji do innego układu słonecznego. Po drodze zderza się z Asteroidą Gamma. Uderzenie jest tak silne, że robot traci przytomność.

Podczas realizacji tematu „Jak porozumiewają się roboty”, dzieci dostały karty pokładowe, na których narysowały postać robota. Poznały także historię dziewczynki, która robiła dokładnie to, o co została poproszona. Uświadomiły sobie, że komputery i roboty – podobnie, jak dziewczynka z opowieści – rozumieją wyłącznie precyzyjne i dokładne instrukcje, a wydawaniem ich zajmuje się człowiek, którego nazywamy programistą.

W dalszej części lekcji uczniowie stworzyli dwa programy dla swoich robotów: program do mycia zębów oraz program do planowania tygodnia z życia robota. Dowiedziały się, że programowanie (lub kodowanie) to porozumiewanie się z komputerem za pomocą instrukcji napisanych w zrozumiałym dla niego języku, a takie instrukcje, to programy komputerowe.

(Inf. prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz