Zamknij X

To napawa przerażeniem - Marek Wojtkowski o wydarzeniach w Gdańsku

2019-01-14 15:54:42, Maciej Kowalczyk

Dziś w miejskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona (wstępnemu) podsumowaniu tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włocławku. Jednak inny temat zdominował spotkanie z dziennikarzami. Prezydent Marek Wojtkowski poświęcił znaczną część konferencji tragicznym wydarzeniom w Gdańsku. Podczas trwania konferencji trwała walka o życie prezydenta tego miasta. W tej chwili wiemy już, że Pawła Adamowicza nie udało się uratować . Prezydent Gdańska zmarł po południu w wieku 53 lat.

Bestialstwo, barbarzyństwo, tragedia – to tylko niektóre z określeń, jakie od wczorajszego wieczora funkcjonują w przestrzeni publicznej po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza. Kilka chwil przed godziną dwudziestą, podczas „Światełka do nieba” został on zaatakowany przez niezrównoważonego mężczyznę, który ranił go kilkukrotnie nożem. Pomimo wielogodzinnej operacji prezydent Gdańska zmarł. Oburzenie i potępienie słychać z każdej strony sceny politycznej, ponad partyjnymi podziałami.

W chwili, gdy we włocławskim ratuszu odbywała się konferencja prasowa trwała walka o jego życie, do tej walki i do całej sytuacji nawiązywał Marek Wojtkowski:

W sposób jednoznaczny (…) solidaryzujemy się z Panem Prezydentem Adamowiczem i wszystkimi pracownikami Urzędu Miasta Gdańska. Doskonale rozumiemy ich emocje – mówił Marek Wojtkowski – Zgłosiłem chęć udziału w jakiejkolwiek formie pomocy dla Pana Prezydenta w tej tragicznej sytuacji.

Jak zapewniał prezydent, we Włocławku starano się dochować wszelkich norm bezpieczeństwa, by włocławska impreza upłynęła spokojnie i bezpiecznie dla bawiących się podczas koncertu i późniejszego „Światełka do nieba” osób. Impreza, zgłoszona przez miejski ratusz jako masowa, była zabezpieczana przez znacznie więcej osób niż zwykle.

Zdarzenia w Gdańsku prezydent nazwał „symptomatycznymi”:

Napawa przerażeniem, że akurat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która budzi tak pozytywny oddźwięk i emocje wśród Polaków, zakończyła się właśnie w taki sposób (…) Pragnę przy okazji zaapelować do wszystkich, żeby też o tym myśleć i włączyć się w akcję oddawania krwi.

Ta akcja, to odpowiedź na apel gdańskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które już wczoraj wieczorem prosi o oddawanie krwi, zwłaszcza grupy  0RhD- (minus), jaka przetoczona została prezydentowi Gdańska. Marek Wojtkowski planuje osobiście pojawić się we włocławskim centrum krwiodawstwa, podobnie ma zamiar uczynić zastępca prezydenta, Krzysztof Kukucki.

Na konferencji prasowej, krótko i wstępnie podsumowano wczorajszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. We Włocławku zebrano rekordową sumę 246 642 złotych. Finał przebiegał bezpiecznie i bez incydentów. Ostateczne podsumowanie 27. Finału nastąpi prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia.

Pełny zapis konferencji w materiale wideo:

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz