Samochody dla strażaków

2018-12-13 10:12:43, Maciej Kowalczyk

OSP Janowice z nowym samochodem. Jednostka z powiatu włocławskiego otrzymała jeden z siedmiu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych zakupionych dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Średnie wozy ratownicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą, których uroczyste przekazanie odbędzie się w sobotę (15 grudnia) będą służyć w jednostkach:

OSP Cekcyn (powiat tucholski);
OSP Gościeradz (powiat bydgoski);
OSP Łążyn (powiat toruński);
OSP Strzygi (powiat brodnicki);
OSP Janowice (powiat włocławski);
OSP Świętosław (powiat golubsko-dobrzyński);
OSP Kołodziejewo (powiat inowrocławski).

Samochody zbudowano na podwoziu Volvo SL, wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinach zainstalowano radiotelefony. Samochody mają wyciągarki elektryczne o uciągu 8 ton. Zbiornik wody ma pojemność 3 tysięcy litrów, a zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów. Maksymalna wydajność pompy to 2,9 tysiąca litrów na minutę. Wozy wyposażono też w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie, agregat prądotwórczy, instalację zraszaczową pod kołami, drabinę, narzędzia hydrauliczne i armaturę wodno-pianową. Każdy kosztował 840 tysięcy złotych.

To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Druhowie zakupili samochody dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Projekt, którego liderem jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Łączny koszt zakupów to prawie 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych. Uroczyste przekazanie pozostałych 7 wozów planowane jest wiosną.

(Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz