Przebadaj się- zachęca Urząd Marszałkowski

2018-12-13 09:38:51, Maciej Kowalczyk

Trwa finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi objętych jest blisko 25 tysięcy osób. Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie. We Włocławku także.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne. Z propozycji badań skorzystało już 4 tysiące mieszkańców regionu.

We Włocławku badania realizują: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny i Centrum Diagnostyczno-Lecznicze przy ulicy Królewieckiej. O tym, gdzie można się przebadać, można dowiedzieć się także w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.

Wcześnie wykryte zmiany w jelicie są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Ten program może uratować życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Komentarze (1)


Ewka (2018-12-13 12:56:24) Zgłoś do moderacji
A ci po 65 roku życia to co ? Do trumny?

Dodaj swój komentarz