Zamknij [X]

Rok Zagajewskiego podsumowany

2018-12-07 15:45:29, Maciej Kowalczyk

Chciał być jak Michał Anioł i tak bywa nazywany - 4 kwietnia 2018 r. minęło dziesięć lat od śmierci rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego. Dziś w Centrum Kultury Browar B. podsumowano "Rok Zagajewskiego".

Rok Zagajewskiego po raz pierwszy obchodzony był przed pięciu laty. W ciągu minionych 12 miesięcy we Włocławku zorganizowano wiele wydarzeń upamiętniających artystę i jego twórczość. Twórczość, która dziś znajduje się w panteonie art brut:

Sztuce surowej, nieokrzesanej, tworzonej przez artystów, którzy mają taką wewętrzną potrzebę (...) mają taki imperatyw twórczy - zaznacza Krystyna Kotula, kierownik Zbiorów Szuki przy Zamczej. Dodaje, że właściwie nie ma encyklopedii czy wydawnictwa poświęconego tej sztuce bez wspomnienia o włocławskim rzeźbiarzu.

Artysta o niebanalnym ale i tragicznym życiorysie. Nie wiemy dokładnie kiedy i gdzie się urodził, a historia jego życia rozpoczyna się na schodach kościoła św. Barbary w Warszawie, gdzie go znaleziono. Dziecku wpisano fikcyjną datę i miejsce urodzenia, później skierowano do zakładów opiekuńczych. Imał się różnych zajęć, jednak od najmłodszych lat jego największą pasją była rzeźba. rzeźba, której poświęcił swoje życie. Osiadł we Włocławku, gdzie żył i tworzył przez dziesięciolecia wpisując się w pejzaż miasta.

Jego charakterystyczny wózek i otaczające rzeźbiarza psy nierozerwalnie związane są ze wspomnieniami wielu mieszkańców naszego miasta. Niezapomniane wrażenie pozostawało także w tych, którzy mieli okazję zoaczyć jego pracownię. To właśnie jej rekonstrukcja, obok wspomnieniowych plansz jest częścią wystawy "Ja jestem artysta wielki - rzecz o Sanisławie Zagajewskim" zorganizowanej przez Zbiory Sztuki:

Oczywiście, każdy kto kiedykolwiek miał okazję poznać Stanisława Zagajewskiego i być u niego w domu, na pewno nie zapomni tego do końca życia i każdy zdaje sobie też sprawę, że takiej pracowni nie da się odtworzyć - przyznaje kierownik Zbiorów Sztuki - Ja się tego podjęłam, żeby przynajmniej te rzeczy które po nim zostały, te pamiątki które znajdują się w naszych zbiorach właśnie umieścić w takim anturażu, który towarzyszył jemu na co dzień.

A to tylko jeden z elementów tworzących obchody roku Zagajewskiego. Wystawy, konkursy, sympozja, pokazy filmowe i ekspozycje fotograficznye mialy przypominać o tym artyście, ale też promowały Włocławek w regionie i w całej Polsce. Nieprzypadkowo często podczas tego podsumowania przypominano słowa Stanisława Zagajewskiego : „Włocławek będzie przeze mnie znany, sławny”.

Pozostaje mieć nadzieję, że MZKiD oraz Centrum Kultury Browar B. - główni organizatorzy wydarzeń związanych z "Rokiem Zagajewskiego", choć trochę przybliżyli, niedocenianego wciąż chyba w mieście artystę, który najczęściej powraca w rozmowach jako bohater anegdot i barwne wspomienie, niekoniecznie zaś przez pryzmat własnej twórczości.

Więcej w naszym materiale wideo.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz