Sokół i Orkan będą kruszyć lód na Zalewie

2018-11-30 14:17:15, Maciej Kowalczyk

Dziś rozstrzygnięto konkurs "Kto przełamie lód?" Uczniowie włocławskich podstawówek mieli za zadanie wymyślić nazwy dla dwóch nowych jednostek, jakie pojawią się na Wiśle w przyszłym roku. Zwycięskie nazwy to - "Sokół" i "Orkan". A autorami są - Filip i Beata ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs zorganizowały Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Lew, Mors, Jaguar, Niedźwiedź, Bawół i Gepard to lodołamacze, które od lat pracują na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Dwa z nich zostaną zastąpione przez nowe, budowane obecnie jednostki.

Będą to nowoczesne jednostki, pełniące też funkcje holowników - wyjaśnia rzecznik warszawskiego RZGW Urszula Tomoń- Będą wyposażone w panele fotowoltaiczne, nowoczesne silniki, które będą już spełniały normy środowiskowe. Na pewno usprawnią codzienną pracę i przez to, że powstają już w nowych technologiach, będą na pewno bardzo przydatne i są oczekiwane przez załogę, która prowadzi akcję lodołamania w sezonie zimowym.

Dwa lodołamacze - czołowy i liniowy - powstają właśnie w Kędzierzynie Koźlu i do Włocławka dotrą w połowie listopada przyszłego roku.  Całkowity koszt projektu: „Budowa 2 lodołamaczy dla potrzeb zimowej osłony przeciwpowodziowej na terenie działania RZGW w Warszawie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wynosi 42 miliony złotych.

Proponowane przez uczniów włocławskich podstawówek nazwy, miały składać z maksymalnie siedmiu liter, a inspiracją do jej stworzenia miała być przyroda i geografia. Jury stanęło przed trudnym wyborem:

Spłynęło do nas 40 prac. Bardzo fajnych - mówi Urszula Tomoń - I sokół i orkan mają w sobie siłę - dodaje rzecznik, tłumacząc sdlaczego wygrały akurat te nazwy - Lodołamacze to specjalistyczne jednostki, których domeną jest właśnie siła.

Dzisiejsze oficjalne ogłoszenie wyników konkursu połączone było z atrakcjami dla młodych zwycięzców. Oprócz otrzymania nagród mieli oni także okazję zwiedzić lodołamacze, które obecnie pracują na Zalewie Włocławskim. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz