Ślubowanie przedszkolaków w Nakonowie

2018-11-13 14:53:31, Maciej Kowalczyk

W miniony piątek 9 listopada 2018 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu Galileo w Nakonowie, najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na „familijnego przedszkolaka”.

Tegoroczne uroczystości połączone były z uroczystą akademią z okazji 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach zaborów. Ponadto równo o godzinie 11:11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”, uczniowie i przedszkolaki z Galileo wzięli udział w biciu rekordu odśpiewania hymnu Mazurka Dąbrowskiego. 

Po hymnie dalszą uroczystość uświetnił występ artystyczny familijny przedszkolaków, w którym prym wiódł taniec, polonez z filmu „Pan Tadeusz”. Ponadto dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne i wojskowe dla licznie zebranej widowni, wśród których byli rodzice, zaproszeni goście oraz uczniowie klas starszych wraz z gronem pedagogicznym.

Wśród zaproszonych gości świadkami tego niezwykłego wydarzenia była Aneta Kwarcińska - wicewójt Gminy Kowal oraz radni w osobach: Wojciech Nawrocki oraz ustępujący Grzegorz Lewandowski. Ponadto wśród zaproszonych gości była pani Jadwiga Muszyńska – sołtys Przydatków Gołaszewskich, Sylwia Zasada – prezes Stowarzyszenia „Nasza Szkoła Naszym Domem” wraz z członkami zarządu.

Młodzi wykonawcy witając wszystkich uczestników akademii nawiązali w swoich wystąpieniach do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości cyt. „...Niech zaprezentowane wiersze i piosenki będą hołdem pamięci dla tych wszystkich bohaterów, dzięki którym mamy dziś Wolną i Niepodległą Polskę. Witamy wszystkich gości, dzisiaj święto Polski, dzień Niepodległości. Dzisiaj wielka jest rocznica, 11 listopada, hołd wdzięczności Polska składa i My przedszkolacy o tym pamiętamy i dlatego dzisiaj tu się spotykamy...”.


Uroczystość pasowania i ślubowania, to bardzo ważne wydarzenie w życiu przedszkolaków. Przygotowania do tak wielkiego wydarzenia trwały od początku roku szkolnego pod okiem pań przedszkolanek: Anety Banaś i Katarzyny Kobus. Aby nadać odpowiedniej rangi tej uroczystości, do sali gimnastycznej poczet flagowy wprowadził flagę narodową, na którą przedszkolaczki złożyli ślubowanie wypowiadając słowa:


„Ślubuję uroczyście być dobrym i dzielnym przedszkolakiem

Ślubuję dbać o dobre imię swojej grupy i przedszkola

Ślubuję swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i wychowawcom

Ślubuję bawić się, uczyć wesoło i czynićświat lepszym”


Po ślubowaniu, które odebrała dyrektor placówki - Joanna Malinowska, nastąpiło uroczyste pasowanie. Każdy przedszkolak został pasowany poprzez dotknięcie ramienia symbolicznym ołówkiem. Dzieci na pamiątkę aktu ślubowania otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także upominki i słodycze, których fundatorami byli: Fundacja Familijny Poznań, organ prowadzący palcówkę Galileo w Nakonowie, Urząd Gminy w Kowalu, radna Zofia Bojakowska i sołtys Jadwiga Muszyńska z Przydatków Gołaszewskich.

Ponadto dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym otrzymały nagrody i upominki, a rodzice, którzy wnieśli swój wkład prac na rzecz szkoły i społeczności szkolnej otrzymali listy gratulacyjne. Na zakończenie uroczystości dzieci z klas starszych zaprosiły wszystkich uczestników do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i wojskowych. Chwile wspólnego śpiewania zapadną na długo w pamięci, jako wzruszające i podniosłe wydarzenie. Nie ukrywam, że każdy czuł się w tym dniu dumny z przynależności do Polskiej rodziny.

Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz