Opera za kratami

2018-11-09 09:45:29, Maciej Kowalczyk

Do różnego rodzaju imprez: biegów, wieczornic, koncertów, spotkań i prelekcji organizowanych w ramach obchodów 100-lecia niepodległości już przywykliśmy. Jednak koncert, który odbył się wczoraj we Włocławku, bez wątpienia należał do tych najbardziej wyjątkowych. Publicznością byli osadzeni, a sceną - sala w Zakładzie Karnym.

ZK we Włocławku od lat już słynie z wielu inicjatyw kulturalnych, a jego najlepszą wizytówką jest działający prężnie Klub Literacki "Bartnicka 10", niemniej nawet biorąc pod uwagę te okoliczności, spotkanie osadzonych z wybitnymi śpiewakami operowymi polskich scen należało do wyjątkowych. Koncert pieśni patriotycznych zorganizowany za murami więzienia, odbył się w ramach uroczystości rocznicowych 100-lecia niepodległości. Nie jest jednak jedynym wydarzeniem organizowanym w regionalnych placówkach, jak zapewnia major Mariusz Budny, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej:

Program uczestnictwa Służby Więziennej w uroczystościach rocznicowych odzyskania przez Polskę niepodległości jest bardzo bogaty. (...) Dzisiaj mamy okazję gościć wspaniałych artystów polskiej opery, jest to duży zaszczyt dla Służby Więziennej.

Dla samych artystów czwartkowy koncert także był wydarzeniem wyjątkowym:

Nie ukrywam, że te wszystkie okoliczności, które nas otaczają, okoliczności związane z bezpieczeństwem robią na nas wrażenie, bo to nie jest dla nas naturalne, normalne i codzienne - przyznaje Aleksander Kamedulski, który wystąpił przed więzienną publicznością - Ale (...) traktujemy to jako zwykły koncert i publiczność tą traktujemy jako zupełnie normalną. Każdy ma jednakowe prawo do słuchania muzyki, niezależnie od swojej biografii.

A chętnych do kontaktu ze sztuką operową za murami, co może w pierwszej chwili wydawać się dziwne, było wielu i co warto podkreślić, wszyscy licznie zgromadzeni na sali spotkali się tam z własnej woli.

Osadzeni z własnej inicjatywy zgłosili chęć udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu. Są tu dobrowolnie wszyscy ci, którzy są zainteresowani tego rodzaju wydarzeniem - mówi Natalia Prokop, rzecznik Zakładu Karnego.

Podczas koncertu mieli oni okazję wysłuchać kilkunastu pieśni patriotycznych w wykonaniu wybitnych artystów scen polskich.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz