Zamknij [X]

Ruszyła modernizacja drogi z Lipna do Dobrzynia

2018-11-02 09:29:09, Maciej Kowalczyk

Ruszyła modernizacja kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 558, łączącej Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna przebudowa 8-kilometrowego fragmentu trasy będzie kosztować ponad 12 mln zł. W pierwszej kolejności modernizowane są przepusty.

Droga wojewódzka nr 558 komunikuje Lipno i południowo-wschodnią częścią powiatu lipnowskiego. W ostatnich latach przebudowany został odcinek przebiegający przez miejscowość Wielgie. Teraz modernizowany jest kolejny fragment - od tej miejscowości do Kłokocka. Inwestycja dotyczy odcinka o długości prawie 8 kilometrów. Jezdnia zostanie poszerzona do 6-6,5 metrów, znajdzie się przy niej utwardzone pobocze. Zaplanowano wykonanie nowej solidnej podbudowy przenoszącej obciążenia rzędu 10 ton na oś. Dzięki temu droga będzie dostosowana do przejazdu ciężarówek i odporna na powstawanie kolein.

Między Wielgiem i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi powstanie chodnik. Przejście dla pieszych przy placówce oświetlone zostanie ledowymi lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych będą wyposażone w elementy ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym. Przebudowa obejmie też 8 zatok autobusowych, a także zjazdy na posesje. Na trasie zamontowana zostanie też bramownica z kamerami monitorującymi ruch. Pojawi się też stacja meteo wraz z tablicą informującą o aktualnych warunkach pogodowych.

Wykonawca wyłoniony w przetargu - Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna rozpoczął prace budowlane z początkiem października. W pierwszej kolejności przebudowywane są przepusty pod drogą. Zwożone są również niezbędne kruszywa i inne materiały budowlane. W miejscu prowadzonych prac kierowcy muszą liczyć się z ruchem wahadłowym.

Inwestycja będzie kosztować ponad 12 mln zł i zostanie objęta 7-letnią gwarancją. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jesienią przyszłego roku.

W ubiegłym roku w powiecie lipnowskim rozpoczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z Kamieniem Kotowym. Jesienią gotowy będzie odcinek od Jasienia do granicy województwa wraz z rondem w Kamieniu Kotowym. W wakacje ułożono też mikrodywanik na trasie nr 541 z Wilczej Turzy do Kamienia Kotowego.

 (Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego i ZDW w Bydgoszczy)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz