PiS proponuje mieszkańcom 500 mieszkań i nowy most na Wiśle

2018-10-01 09:45:28, Maciej Kowalczyk

Budownictwo mieszkaniowe, wykorzystanie geotermii, zwiększenie środków na budżet obywatelski i zmiana zasad dysponowania tymi środkami oraz poprawa funkcjonowania Urzędu Miasta, to tylko niektóre z propozycji, jakimi kusić będzie wyborców Zjednoczona Prawica. W sobotę odbył się miejski konwent wyborczy ugrupowania. Główne postulaty programowe przedstawił kandydat na prezydenta - Jarosław Chmielewski.

"Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie" to hasło, jakie przyświeca kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski, które w zbliżających się wyborach wystartują pod wspólnym szyldem. Jakie obietnice koalicja przygotowała dla włocławian?

ZP, jak mówi Jarosław Chmielewski, w zbliżającej się kampanii samorządowej mocno stawiać będzie na budownictwo mieszkaniowe. Podobnie jak inne ugrupowania startujące w wyborczym wyścigu, także i włocławska prawica dostrzega konieczność zwiększenia zasobów mieszkaniowych miasta. Jak podkreśla kandydat na urząd prezydenta mieszkań tych, w zbliżającej się kadencji, ZP chce wybudować minimum 500. Będą to zarówno lokale socjalne, komunalne i czynszowe. Środki na tę inwestycję ma zamiar pozyskać zarówno z budżetu państwa ( program Mieszkanie +), jak i z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponadto ZP zobowiązuje się do obniżki kosztów ogrzewania budynków w mieście. Aby to osiągnąć przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz koalicyjnych ugrupowań chcą wyorzystać źródła geotermane. Jarosłąw Chmielewski twierdzi, że już w 2019 roku do Włocławka wpłynie 19 milionów złotych środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Zdaniem kandydata środki te udało się pozyskać pomimo niechęci obecnego prezydenta - Marka Wojtkowskiego.

Niestety obecna władza, jak zgłaszaliśmy tę propozycję, mówiła: Nie czuję tego. Ja czuję Włocławek - mówił Jarosław Chmielewski w swoim przemówieniu programowym.

To tylko jeden z zarzutów, jakie wobec obecnego włodarza miasta sformułował kandydat PiS. Według niego, Marek Wojtkowski niechętnie korzysta z programów oferowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości:

Ostatnie lata, to lata stracone dla naszego miasta. Widać jak rozwijają się okoliczne gminy, powiaty. Natomiast Włocławek nie dostał tego impulsu, który mógł go doprowadzić do tego, żeby mogli nas nazywać tygrysem województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jarosław Chmielewski swój program wyborczy określa jako program dziesięcioletni, a więc na dwie najbliższe kadencje samorządu. W tym czasie ma zamiar m.in. ściągnąć do miasta kolejnych inwestorów. Jako niedopuszczalne określa "przekierowywanie" ich do Brzeskiej Strefy Gospodarczej z powodu braku odpowiednio dużych działek inwestycyjnych w mieście. Jak przekonuje, te tereny we Włocławku można znaleźć, choćby na Wschodzie Przemysłowym. To te grunty mają służyć inwestorom chcącym skorzystać z dogodnego położenia i skomunikowania miasta.

Kolejnym celem stawianym sobie przez kandydata i startujących z list PiS, jest poprawa funkcjonowania Wydziału Komunikacji UM, poprzez przeniesienie go do budynku zajmowanego oecnie przez Hotel Ratuszowy. Sam hotel miałby zostać zlikwidowany. Zwiększona zaś ma zostać pula przeznaczona na realizację Budżetu Obywatelskiego. Jarosław Chmielewski chce zwiększyć ją do minimum 1% budżetowych wpływów. Dziś byłoby to 6,5 miliona złotych. Same środki miałyby być dystrybuowane w inny sposób niż dotąd, by wyłączyć z list propozycji obiekty znajdujące się, na przykład na terenie szkół. Realizowanie tego typu przedsięwzięć powinno, zdaniem kandydata, odbywać się przy finansowaniu bezpośrednio z budżetu miasta.

Na liście wyborczych propozycji znalazły się też i inne postulaty. Najciekawszym z nich jest podjęcie starań o wybudowanie kolejnej przeprawy na Wiśle. Jak mówi Jarosław Chmielewski, jest już po rozmowach w ministerstwie, gdzie uzyskał zapewnienie, że środki na wybudowanie nowego mostu są przygotowane. 

Wiele spośród propozycji, jakie w sobotę przedstawił włocławianom PiS, to te, których finansowanie odbywałoby się z pomocą rządowych programów skierowanych do samorządów w ramach tzw. "Piątki Morawieckiego". Jarosław Chmielewski zapowiada skuteczne ubieganie się o rządowe fundusze między innymi na poprawę jakości powietrza w mieście. Co jeszcze? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Fotorelacje


Komentarze (2)


Anonimowy (2018-10-02 23:17:11) Zgłoś do moderacji
no comens !
www (2018-10-03 20:24:42) Zgłoś do moderacji
a co z 500+ dla emerytów

Dodaj swój komentarz